مهندسی عمران و معماری

دستاوردهای مهندسی عمران و معماری

جستاری در طراحی داخلی
مازیار قاسمی نژاد

مازیار قاسمی‌نژاددر کشور ما هنوز رشته‌اي مستقل براي اين گرايشی که طراحی داخلی نامیده می‌شود وجود ندارد. با اين حال معماران، طراحان صنعتي و طراحان صحنه و گاه طراحان گرافيک و نقاشان فعاليت‌هايي در زمينه طراحي داخلي انجام داده و مي‌دهند اما از آنجا که مديريت نهايي فضا و مسوليت کار تمام شده، با مهندسان معمار است، گاه طراحي داخلي نيز بر عهده اين گروه قرار مي‌گيرد.
معماران به خاطر اين ارتباط تنگاتنگ، اغلب در زمينه طراحي صنعتي نيز (تا پيش از ايجاد رشته مربوطه) پيشرو بوده‌اند و در عمل وظايف طراحان صنعتي امروز را انجام مي‌دادند. اين وضعيت به ويژه در عصر شکوفايي صنعتي و الزام توليد محصولات نوآورانه، در کشورهاي غربي ديده مي‌شود. در کشورهاي پيشرفته سال‌هاست که طراحي صنعتي و طراحي داخلي براي خود رشته‌هايي مستقل‌اند.
واقعيت آن است که در کشور ما، هنوز بسياري از مردم گمان مي‌کنند که طراحي داخلي تخصصي لوکس و تزييني است، در حالي که مقوله طراحی (ديزاين) امروزه کاربردي بسيار وسيع يافته و از اصولي علمي و مهندسي براي ايجاد بيشترين آسايش و ايمني پيروي مي‌کند. ارگونومي، آکوستيک، شبکه‌هاي کامپيوتري، بهداشت کار، روانشناسي محصول، سيستم‌هاي الکترونيکي و بي‌سيم، ايمني، تاسيسات مدرن، استفاده بهينه از فضا و سطح و مانند آن، از مقولاتي هستند که امروزه در طراحي داخلي بسيار مورد توجه‌اند.
زماني بود که طراحي معماري و دکوراسيون مانند نقاشي، موسيقي و ادبيات از اصول کلاسيک چندصد ساله تبعيت مي‌کرد و هنرمند به کسي گفته مي‌شد که بر طرح‌ها و نقش‌هاي متعلق به سبک‌هاي گوناگون اشراف داشت؛ اما ذائقه به وجود آمده‌ ناشي از توليد انبوه، نياز به الگوهاي نوين براي زندگي جديد و تحولات بزرگي که در مفهوم سبک به وجود آمد، موجب اشاعه معاني و مفاهيم تازه‌اي در همه عرصه‌هاي هنري شد و در نتيجه نقد هنري تبديل به کاري دشوار و پيچيده گرديد. ديگر نمي‌شد و نمي‌شود به سادگي درباره ارزش‌هاي يک اثر هنري سخن گفت. منتقد نيز مانند طراح مجبور به کشف ويژگي‌هاي اثر هنري است و به ميزان او بايد به جهان‌بيني و اصول زندگي جديد، حساسيت و آگاهي داشته باشد.
به همين شکل در طراحي داخلي، شايد يافتن يک الگوي عمومي براي آثار امروزي کار دشواري باشد. با اين حال مي‌توان طراحي داخلي امروزي را در دو گروه عمده مشاهده کرد: کلاسيک و مدرن.
طراحي داخلي کلاسيک به طور عمده يک سليقه مردم‌پسند است و بيشتر مربوط به اصول دکوراسيون قصرهاي لويي‌هاست و در انواع اصيل و دقيق هنوز کاري قابل ستايش است. اما آنچه ديده مي‌شود رويکردي گران‌قيمت و گاه ارزان‌قيمت است که از طريق اضافه کردن عناصر تزييني به عناصر ساختاري تبديل مي‌شود و تلاش فراواني براي پنهان کردن معايب اجرا و جزييات صورت مي‌گيرد. ايده کلي در اين نوع طرح ها عبارت است از روي هم گذاشتن تزيينات و هميشه چيزي به چيز ديگر اضافه مي‌شود. شايد اقبال عامه مردم به اين طرح‌ها به علت درک سريع آن‌ها از روي فرم‌هاي شناخته شده‌اي باشد که در ذهن به آن‌ها عادت دارند. در چنين طرح‌هايي نمادها تنها بار بصري دارند و به راحتي قابل درک و ارزيابي‌اند. از طرف ديگر مي‌دانيم که اين گونه طرح‌ها زماني نشانه ثروتمندي و تعلق به لايه‌هاي روشنفکري و بالاتر جامعه بوده است و نيز مي‌دانيم که پزها و مدهاي روشنفکرانه هميشه با سال‌ها تاخير به زندگي مردم کوچه و بازار منتقل مي‌شود.
در حالي که در طراحي مدرن (از نمونه‌هاي خاص بگذريم) تنها به آسايش فيزيولوژيک فرد استفاده کننده فکر مي‌شود. فرم‌ها و حجم‌ها به شکل عريان، ساختار خود را به نمايش مي‌گذارند و اهدافي عالي و خيالي را دنبال نمي‌کنند. اين گونه است که کار طراحان مدرن به مراتب دشوارتر است. کشف نشانه‌هاي خاطره‌انگيز در چنين محصولاتي دشوار و پيچيده است و بيش از آنکه تحت تاثير فرم‌ها و شکل‌هاي کلاسيک باشند داراي علائمي از انديشه‌هاي جديدند.
احساس ناشي از يک مبلمان مدرن، متعلق به حس روزمره زندگي ماشيني ماست که ساعت‌هاي زيادي از آن را در ترافيک و به حالتي عصبي طي مي‌کنيم. پيداست که در چنين اوقاتي از زمان، نميتوان سوار بر خودرويي مدرن در حالت عصاقورت‌داده، بر صندلي لويي چهاردهم به تماشاي مناظر دلرباي شهري (!) پرداخت. شايد در يک کلام بتوان طراحي ميني‌مال را فرزند طراحي مبلمان مدرن دانست. اولين مدرنيست‌ها نوعي ناب (Pure) از معماري را به نمايش گذاشتند که دستمايه طراحان امروز در تمام شاخه‌هاي هنرهاي کاربردي شده‌اند.
به همین ترتیب، دو ديدگاه ماشيني و دستي يا صنعتي و سنتي را مي‌توان در طرح داخلي خانه‌ها، دفاتر، کارگاه‌ها و فضاهاي عمومي پيگيري کرد. بيشتر کارفرماهاي متمکن به دليل علاقه خاصي که به داشته‌هاي خود دارند براي انگيزش احساس رقابت و احساس قدرت در حيطه خصوصي خود اغلب خانه‌هايي با طرح‌هاي پرنشانه را مي‌پسندند و استفاده از حس‌هاي پيچيده (اما فرم‌هاي ساده) را به سختي مي‌پذيرند. شايد به اين دليل که سادگي فرم‌ها ممکن است مخاطب (=مهمان) را در مورد ثروتمندي مالک به شک اندازد! در حالي که طراحي داخلي مدرن بيشتر بر کيفيت فوق‌العاده مواد، کيفيت بالاي اتصالات آنها به هم، و ايده جذاب و هنرمندانه تاکيد دارد. مواد و مصالح در اين گونه طرح‌ها تحت نظارت و در شرايط کارخانه‌اي توليد مي‌شود و اندازه‌ها و ابعاد بايد در هماهنگي کامل با فضاي معماري باشد يعني لازمه کار دقتي فوق‌العاده است و تمام مراحل بايد توسط افرادي خبره و علمي انجام شود. امید است که با رویکردهای نویی که به صورت پایه‌ای در جامعه در حال شکل‌گیری است هم بیشتر چنین فضاهایی خلق شود هم کارفرماهايي اندشمند و هنرپرور را بیشتر بتوان سراغ گرفت و نهایتا طراحان و مهندسان دلسوز، دقيق و متعهد بیشتر به کار گمارده شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۰:۲ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

برج سازي و شكست تجاري در تایپه

برج سازي و شكست تجاري در تایپه
 

برج 101 طبقه تايپه
افتتاح رسمي برج 101 طبقه تايپه در دسامبر سال 2004 ميلا دي ، آن را به بلندترين برج در زمان خود تبديل كرد؛ جايگاهي كه سالها در اختيار اروپا و آمريكا بود. واقعيت اين است كه در حال حاضر هنگ كنگ، شانگهاي، كوالا لا مپور و هم اكنون تايوان داراي ساختمان هايي عظيم و شاخص در مقام برج هاي جهاني هستند و اين روند در چين وهند نيز ادامه دارد؛ در اين ميان اين سوال مطرح مي شود كه چرا در حالي كه ايالا ت متحده و آمريكا ديگر در اين رقابت بلند مرتبه سازي چندان مشتاق نيستند، كشورهاي آسيايي چنين ساختمان هاي بلندي را مي سازند؟
شايد بتوان دليل اين رويكرد را در تاثيرات نمادين برج ها در اعلا م موفقيت در عرصه توسعه ملي، جاه طلبي، تلا ش در جهت ارايه آثار يادماني، اميد دست يازيدن به شخصيت جهاني و... جست وجو كرد. در مورد تايپه اما ماجرا اندكي متفاوت است؛ قيمت بسيار بالا ي برج 101 طبقه در كنار كاهش اقبال افراد حقيقي و حقوقي به كرايه و خريد دفاتر در اين برج، به خصوص بعد از حادثه 11 سپتامبر و نيز وجود دفاتر خالي در ساير بناهاي تجاري و... همه و همه دست به دست هم داده و بيم آن مي رود كه اين پروژه عظيم را به يك شكست تجاري عظيمتر تبديل كند!

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۶:۳ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

نشریه «گرند دیزاینز»

نشریه «گرند دیزاینز»
 

نشریه گرند دیزاینز Grand Designs نشریه گرند دیزاینز Grand Designs مجموعه ای را فراهم کرده است که برای خوانندگان خانگی خود حکم حلال مشکلات را دارد؛ این نشریه در عرصه طراحی داخلی، حال چه طراحی از اغاز باشد و چه تغییر طرح موجود، الگوهایی را در اختیار خواننده غیر حرفه‌ای قرار می‌دهد که در کنار زیبایی بسیار مقرون به صرفه‌اند. این نشریه در فروشگاه‌های مجلات خارجی معماری در تهران موجود است.

تارنگار نشریه:
http://www.granddesignsmagazine.com

 
 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۵۹ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

معماران آمریکایی پولدارتر می‌شوند

معماران آمریکایی پولدارتر می‌شوند!
 

بنا بر آماری که اخیرا توسط انستیتو معماری ایالات متحده منتشر شده است، متوسط در آمد معماران در این کشور در سه ساله منتهی به سال 2005، سالانه 3/3 درصد و مجموعا 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد. این افزایش بالاترین حد در بین سایر مشاغل است (متوسط این رشد در سایر مشاغل سالانه 5/2 درصد است). هم اکنون متوسط درآمد سالانه یک معمار در ایالات متحده 62600 دلار است. میزان افزایش درآمد معماران به اعتقاد کارشناسان به هیچ وجه رضایت بخش نیست چرا که این افزایش در 3 ساله منتهی به سال 2002 سالانه 1/5 درصد و در 3 ساله منتهی به 1999 قریب به 3/5 بوده است.
در حالی که در 10 سال اخیر، وضعیت رشد در‌آمد معماران آمریکایی بسیار جالب توجه بوده است، هنوز راه بسیاری برای فعالان این کسب وجود دارد تا به متوسط در آمد مشاغلی چون وکالت و پزشکی برسند! متوسط در آمد سالیانه یک پزشک عمومی در ایالات متحده 137610 دلار و این در‌آمد برای یک وکیل 108790 دلار است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۴۲ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

موزه کاخ ملی تایوان

موزه کاخ ملی تایوان
 

شعبه جنوبی موزه کاخ ملی تایوان مسابقه توسعه شعبه جنوبی موزه کاخ ملی تایوان که یک سال پیش با فراخوانی به صورت رقابتی دو مرحله‌اي و بين المللي برگزار شد در اوایل سال میلادی جاری با انتخاب طرح آنتونی پریداک، از میان 6 طرح فینالیست از گروه‌های برتر انتخاب شد؛ گروه‌هایی چون «ام وی آر دی وی»، «دانیل لیبسکیند»، «آرتک» و.... نكته اي كه براي ما ايراني‌ها جذابيت دارد حضور سيد محسن مصطفوي (معمار ايراني و رئيس دانشكده معماري و شهرسازي دانشگاه كرونل) در بين داوران اين مسابقه بود.
ساخت طرح آنتونی پریداک قرار است در سال 2006 آغاز و تا سال 2008 به اتمام برسد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۴۰ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

آخرین ساختمان فیلیپ جانسون، بعد از مرگش، ساخته می‌شود

آخرین ساختمان فیلیپ جانسون، بعد از مرگش، ساخته می‌شود
 

این بنای 12 طبقه که بسیار از خلوص طرح مشهور خانه شیشه‌ای جانسون الهام گرفته، بار دیگر تلفیقی خالص از شیشه و فولاد را ارائه می‌دهد.اخیرا کلنگ آخرین ساختمان طراحی شده توسط فیلیپ جانسون، بعد از مرگش، در منهتن به زمین زده شد؛ این بنای 12 طبقه که بسیار از خلوص طرح مشهور خانه شیشه‌ای جانسون الهام گرفته، بار دیگر تلفیقی خالص از شیشه و فولاد را ارائه می‌دهد. تفاوت عمده ساختاری بین این دو بنا، شهری شدن بنای جدید با قابلیت پاسخگویی به نیازهای مرتبط با قرار گیری در بستری شهری است. خانه شیشه‌ای اولیه که در سال 1946 ساخته شد، یک تک¬اتاق با دیوارهای تماماً شیشه¬ای در میان یک فضای کاملا طبیعی بود. خانه شیشه‌ای هم اکنون به عنوان یک میراث تاریخی نگهداری می‌شود.
Philip_Johnsonفیلیپ جانسون ، معمار، مورخ معماری، موزه‌دار، گردآورنده آثار هنری و یکی از شخصیتهای برجسته معماری و طراحی قرن بیستم، 25 ژانویه، سال جاری در سن 98 سالگی در خانه معروف شیشه‌ای خویش، درگذشت.
فیلیپ جانسون، معمار نوآوری که آسمانخراشهای شیشه‌ای را رواج داد و بعدها با طرحهای جسورانه و نوستالژیک پست‌مدرن قالبهای پیشین خویش را در هم شکست، طی 50 سال، یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های معماری و طراحی آمریکا بوده است، بطوریکه بسیاری از ساختمانهای آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم بر اساس اصول معماری بنیان نهاده شده توسط او، ساخته شده‌اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۳۷ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

کتابی با عنوان هنر و معماري مساجد

کتابی با عنوان هنر و معماري مساجد
 

مجموعه دو جلدي هنر و معماري مساجدمجموعه دو جلدي هنر و معماري مساجد به كوشش ستاد عالي ‏هماهنگي و نظارت بر كانونهاي فرهنگي، هنري مساجد براي اولين بار در تابستان 1384 ‏در 2100 نسخه توسط انتشارات رسانش منتشر شده است.‏
به گزارش خبرگزاري شبستان، هنر و معماري ‏اسلامي دستمايه اين كتاب قرار گرفته كه با ارائه مطالب مدوني خوانندگان را به آگاهي نسبي در اين مقوله رهنمون مي سازد.
اگر حجم كتابها و مقالاتي كه ‏درباره مسجد نگاشته شده بر موضوعات آن تقسيم شود، بيش از نود درصد مطالب به ‏معماري بازمي‌گردد و حجم ناچيزي سهم بقيه موضوعات مي‌باشد كه بخشي از اين ‏مقالات به مسجد به عنوان نماد هنرهاي ديني نگريسته‌اند بنابراين تلاش شده در اين ‏كتاب از طريق بررسي هنر معماري مساجد به اهميت نقش و جايگاه مساجد در جامعه ‏واقف شويم.‏
بنابراين گزارش مجموعه دوجلدي هنر و معماري مساجد كه با قيمت 155 هزار ريال ‏عرضه مي‌شود حاوي مقالات نويسندگان و مترجمان در زمينه هنر و معماري مساجد با ‏عناويني چون هنر ايران، نگاهي از قرن پنجم تا سده هفتم هجري، معماري مساجد ‏صخره‌اي در ايران، هنر معماري در عصر صفوي، فرمها و نقشهاي نمادين در مساجد ايران، ‏معماري مساجد دوره خوارزمشاهي در خراسان، معماري شهري مسجد در مكتب ‏اصفهان، تاثير شكل معماري مسجد در درك و انتقال معاني و مفاهيم، سيري در ‏نماسازي مساجد در ادوار اسلامي و ... است.‏

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۳۳ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

ایاصوفیه با زلزله‌ای 6 ریشتری فرو خواهد ریخت، ایتالیایی ها دست به کار شدند

ایاصوفیه با زلزله‌ای 6 ریشتری فرو خواهد ریخت، ایتالیایی ها دست به کار شدند!
 


به گزارش روزنامه ملیت چاپ ترکیه، موسسه Unimed Cultural Heritage تشکیل شده از جانب اتحادیه اروپا در تحقیقات اخیر خود که با همکاری دانشگاه آک‌دنیز ترکیه به انجام رسانده، اثر باشکوه ایاصوفیه را حتی در مقابل زلزله‌ای 6 ریشتری مقاوم ارزیابی نکرده‌است. ریاست این موسسه Roberto Albergoni طی گفتگوی خود با روزنامه‌ ملیت اعلام کرده‌است که بنای «ایاصوفیه» طی پروژه‌ای مشترک بین دولتین ایتالیا و ترکیه مقاوم سازی خواهد شد. این در حالیست که دولت ایتالیا در ایران نیز چندین پروژه مرمتی را حمایت می‌کند و این مساله اعتراض بعضی منتقدان را نیز به همراه داشته است!
بنای «ایا صوفیه» که در میدان سلطان احمد استانبول در ترکیه قرار دارد یکی از بزرگترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان کنستانتینوس اول بنا شد. این بنای باشکوه و زیبا که ستون‌بندی آن چوبی بود در سال 360 میلادی افتتاح شد؛ اما در جریان شورش علیه دولت تماما سوخت. در نتیجه بنای ایاصوفیه مجددا به دست حکومت بعدی، ساخته و در سال 415 میلادی دوباره افتتاح شد. چند سال بعد به‌دنبال یک شورش علیه دولت مجددا این بنای تاریخی با شکوه که انگار مقدر بود دوباره بسوزد، دستخوش حریق شد. این بار برای بازسازی این بنا که گویی دیگر به یک اثر ملی، تبدیل شده بود و همه بر آن تعصب داشتند، دو معمار به نام‌های ایسیدوروس و آنتییوس ماموریت پیدا کردند تا آن را با کار 10 هزار کارگر در طول 5 سال و تحت نظر 100 استادکار تکمیل کنند. «ایاصوفیه» برای بار سوم در طول تاریخ، در سال 537 افتتاح شد. این بنا که به مدت 916 سال به‌عنوان کلیسا از آن استفاده می‌شد، پس از فتح استانبول به دست مسلمانان، به مسجد تغییر پیدا کرد. این مسجد به مدت 481 سال در دوران عثمانی‌ها فعال بود. «ایاصوفیا» بعدا با اضافه شدن بناها، مناره‌ها و بازسازی در سال 1935 به موزه تبدیل و در خدمت صنعت توریسم قرار گرفت.

پینوشت:
روزنامه ملیت - شماره 14 مارس 2006
روزنامه هموطن سلام - شماره 25 خرداد 1384

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۳۰ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

مخصوص مشتریان (آرشیو نقشه ها معماری،برق و مکانیک)

 

ورود کاربران

Username , Password  خود را وارد کنيد:

 Username:

 Password:


مشتری گرامی :چنانچه نسبت به تصویه حسابها قبلی خود اقدام نکرده باشید نمی توانید وارد سیستم شوید.

و از امکانات این قسمت استفاده کنید.لطفا جهت فعال سازی یوزر خود نسبت به تصویه حسا بهای قبلی اقدام

بعمل آورید.

هر کاربر فقط می تواند به آرشیو خود دسترسی داشته باشد.


مشتری گرامی :شما می توانید از الان بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی به آرشیو خود دسترسی داشته باشید.

من به آسایش شما فکر می کنم.

 

   
 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۲:۱۹ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

نگاهی به صنعت سیمان در ایران

نگاهی به صنعت سیمان در ایران
بهرام هوشیار یوسفی
بهرام هوشیار یوسفیسيمان يكي از محصولات ساختماني استراتژيك ايران - چه در عرصه صادرات و چه در حوزه مصرف داخل- چند ماه اخير را با فراز وفرودهاي زيادي همراه بود. گاه خبري مي آمد و بازار را مملو از پاكت هاي سيمان گران قيمت مي كرد و گاه مسئولي در جايي چيزي مي گفت كه نه تنها ديگر در بازار، سيمان يافت نمي شد بلكه كارخانه دارها هم دلشان مي لرزيد كه نكند كار به تعطيلي پروژه هاي وسعت بخشي كارخانه ها بكشد.
در دولت خاتمي قرار بود كه طبق طرح جامع سيمان، دولت در قيمت گذاري سيمان دخالت نكند ولي وزارت بازرگاني نپذيرفت و استدلال كرد كه عرضه سيمان در بازار به اندازه كافي نيست و تقاضاي بالا باعث مي شود كه در صورت عدم كنترل قيمت سيمان، قيمت ها ناگهان بالا برود. البته كسي توجه نكرد كه در هيچ جاي دنيا كنترل قيمت ها توسط دولت باعث كاهش قيمت ها نشده، بلكه بازار سياه راه مي اندازد. رانت بازار سياه سيمان به گفته بسياري از دست اندركاران، تا قبل از به سبد حمايتي رفتن آن، سالانه 400 ميليارد تومان است! اكنون صرف نظر از تمامي اتفاقات، قرار است سيمان به بورس فلزات راه يابد تا كمي از حواشي اين صنعت كاسته شود.
وزير محترم بازرگاني طي مصاحبه اي در تاريخ 9/7/84 بازگشت مجدد سيمان به سبد كالاهاي حمايتي دولت را اعلام كرد. اين تصميم كه بي هيچ ارتباطي با روند درحال انجام ورود سيمان به بورس كالا به اطلاع همگان رسيد بيش از همه، دست اندركاران توليد و توسعه اين كالاي استراتژيك را متعجب كرد.
گروهي از صاحبنظران اين اتفاق را از مدتي پيش، پيش بيني كرده بودند، چراكه به نظر آنها انتظار مي رفت دولتي كه با شعار عدالت به ميدان آمده باشد، عدالت را براي سيمان اينگونه تاويل كند.
از زماني كه دولت با نرخ گذاري سيمان عملا راه را براي قاچاق اين محصول يا صادرات بي رويه آن گشود و از فعال شدن حاشيه بازار و بازار سياه چشم پوشي كرد، اين صنعت روز به روز ضعيف تر و لاغرتر شد، به طوري كه به نظر عده اي از كارشناسان، سيمان توليدي كشور تا چند سال آينده، حتي توان حضور در بازارهاي جهاني را ندارد!
از طرفي محصولي به نام سيمان و اهالي حاضر در اين صنعت از اثرگذارترين عناصر بر روند بازار سهام هستند و با مورد حمايت قرار گرفتن آن توسط دولت، به طور قطع ممكن بود تاثيرات منفي اين مسئله بر بورس در راه باشد. جالب اينكه در شرايطي كه بورس ايران با مشكلات متعددي دست به گريبان بود و هر روز از ارزش شاخص هاي آن كاسته مي شد و آن هياهوي چندماه پيش پشت اين بازار شيشه اي به سكوتي سرد و مطلق تبديل شده بود، چه سياست گذاري و چه تفكري توانست با حمايتي كردن سيمان بر اين سكوت، سايه اي از ترديدي ابدي بگستراند؟ آيا اين مسئله به نوعي دوگانگي سياستگذاري در مسائل اقتصادي كشور نيست؟
اين تصميم ديري نپاييد و قرار شد اين بار سيمان وارد بورس فلزات شود... . به نظر مي رسد اين تصميم دولت در مورد سيمان باز هم، همچون به سبد حمايتي فرا خواندن آن تصميم ناعادلانه اي بود، چراكه ورود سيمان به بورس فلزات نيازمند بسترسازي ها و تغييرهايي بود كه دولت بدون توجه به آن و كاملا شتابزده دست به اقدامي مشابه اقدام وزير بازرگاني در نهم مهر زد، چراكه آزادسازي قيمت سيمان، نيازمند اصلاح ساختار نظام توزيع سيمان و به وجود آوردن آيين نامه اجرايي كامل براي كنترل فرآيندهاي مصرف سيمان بود كه هيچ كدام از آنها در اين اقدام لحاظ نشد.
در واقع تصميم اخير هيات دولت، دومين تصميم در ماه هاي گذشته درباره سيمان بود كه متاسفانه همه ابعاد بحث سيمان را در بر نگرفت. اشتباه مضاعفي كه در مصوبه اخير هيات دولت صورت گرفت، در كنار فراموش كردن موضوع مصرف صحيح سيمان، مشكلات حاكم بر وضعيت بورس كشور بود و به نظر مي رسد مصوبه اخير هيات دولت بيش از آنكه به فكر پيدا كردن راه حلي براي مشكل توزيع سيمان باشد، به دنبال ايجاد شوك مثبت بر بورس بوده، چراكه به قولي بيش از 25درصد سهام بورس اوراق بهادار متعلق به شركت هاي سيماني است و به خاطر آشفتگي بازار بورس و ركود حاكم بر اين بازار، تصور شده كه در صورت آزادسازي قيمت سيمان شاهد رشد سهام شركت هاي سيماني و به تبع آن رونق نسبي در بورس خواهيم بود، حال آنكه وضعيت به وجود آمده در بورس، دلايل متعددي دارد كه عرضه سيمان به نرخ تعادلي يا آزاد، در دل اين دلايل به چشم نمي آيد. لذا به نظر مي رسد كه اين مسكن، حداكثر تا يك ماه كاربرد داشته باشد و مشكلات بورس پس از آن مجددا خود را نشان بدهد.
شركت هاي توليدكننده سيمان در بين شركت هاي حاضر در بورس اوراق بهادار، سود بهتري را با همين وضعيت فعلي كسب مي كنند و كساني كه معتقدند تنها راه حل مشكلات صنعت سيمان، بالا بردن قيمت سيمان است، نگاه مقطعي به اين صنعت دارند، چراكه در صورت ورود ايران به پيمانWTO كه پيوستن به پيمان كيوتو از پيش شرط هاي آن است، قيمت تمام شده سيمان با در نظر گرفتن حمايت هاي ناشي از تامين سوخت سوبسيددار و الزام به رعايت مسائل زيست محيطي ناشي از آلودگي هاي توليد سيمان، كل فعاليت اين كارخانه ها را با بحران مواجه خواهد كرد، لذا لازم است كساني كه ادعاي صادرات سيمان ايران در سال هاي آينده را دارند، به اين مسائل نيز توجه كنند كه سيمان را با چه قيمتي توليد و با چه قيمتي صادر خواهند كرد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۳۱ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

همه راضی از این سبک بازی؛ نگاهی به روند تکاملی «رایانه معماری ساختمان»
بهرام هوشیار یوسفی 

Bahram Hooshyar Yousefi بهرام هوشیار یوسفی
فصلنامه رایانه معماری ساختمان دو ساله می‌شود و اینبار از طبیعت می‌گوید: منظره پردازي و طبيعت در معماري ساساني، آرت نوو طبيعت گرايي در آثار هنرمندان و معماران اواخر قرن،هندسه طبيعت در برابر هندسه اقليدسي، طبيعت؛حقيقتي چون شعر، جرج شاو ، نقاش طبيعت و....
Ahmad Zohadi
بعد از اینکه احمد زهادی در اقدامی جالب توجه کورش رفیعی (معمار و مدرس معماری) را به عنوان سردبیر در شماره جدید این فصلنامه معرفی کرد، شماره 8 این نشریه اولین مجلدی بود که قرار شد رفیعی به عرض اندام علمی بپردازد. کورش رفیعی که با تاسیس وبلاگی برای خود هر چه بیشتر در فضای اینترنتی معماران مطرح شده بود و نیز در یکی دو سال اخیر علی‌الخصوص با جلسه نقد سال گذشته در خانه هنرمندان و نیز گزارش‌هایی که از فعالیت های مشاور اثر مصاحبه‌ هایی که از خودش در نشریات معماری چاپ می‌شد، مورد توجه منتقدان قرار گرفت، فارغ‌التحصيل دانشگاه شهيد بهشتي به سال ۱۳۷۳ در مقطع كارشناسي ارشد معماري و متولد سال ۱۳۴۵ است....
Kourosh Rafieiکار رفیعی وقتی کاملا پیچیده می‌نمود که قرار شد وی جایگزین یکی از مطرح‌ترین نویسندگان جوان معاصر فرهاد گوران شود که به دلیل اختلافات از سمت سردبیری رایانه معماری ساختمان استعفا کرده‌بود؛ ‌در اصل تاریخچه مجله در 6 شماره اول به سردبیری گوران، شماره 7 بدون سردبیر و هم اکنون شماره 8 با سردبیری رفیعی خلاصه می‌شود.
رفیعی با تغییرات اساسی در روند تولید در رایانه معماری و ساختمان که حتی به احتمال قریب به یقین به تغییر نام این نشریه در شماره بعد نیز منتهی خواهد شد، نگرشی حرفه‌ای را وارد نشریه کرده‌است؛ نگرشی که بیشتر به معرفی معماران و پروژه‌ها (که البته به لحاظ مالی نیز برای مدیریت مجله جذاب می‌نماید) گرایش دارد تا به مقولات به شدت نظری (آنچنان که برای گوران اهمیت داشت)، این رویکرد صرف نظر از تغییراتی که می‌تواند در مخاطبان نشریه ایجاد کند، ظاهر مجله را معمارانه تر جلوه می‌دهد و نیز معماران را هرچه بیشتر متمایل به این مجله می‌سازد چه، سابقه اولین همکاری رفیعی با «رايانه معماری ساختمان» نیز در قالب یک رپرتاژ آگهی شکل گرفت که به معرفی مشاور اثر می‌پرداخت.
شماره هشتم زمستان 1384
در هر حال اینروزها همه راضی به نظر می‌رسند؛‌ زهادی در حال حل مشکلات مالی دفتر خود است و به مجله جدیدی می‌اندیشد که قرار است در دبی و به زبان انگلیسی ولی با اسپانسر ایرانی منتظر شود (نشریه‌ای ظاهرا به نام 2A)، مشتریان معمار مجله از قیمت های پایین رپرتاژ آگهی در رایانه معماری ساختمان (که حتی دانشجویان را قادر به چاپ آثارشان می‌کند) خوشحالند، رفیعی و تیمش از داشتن تریبونی که آنها را در بازار رقابت معماری کاملا مسلح کرده مشعوفند و در آخر مخاطبان نیز نوید داشتن مجله‌ای آسان و پر از تصاویر بزرگ و رنگی از معماری و معماران را از هم اکنون دریافت کرده‌اند!

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۲۹ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

همه راضی از این سبک بازی؛ نگاهی به روند تکاملی «رایانه معماری ساختمان»

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۲۱ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

موزه Tate Modern معماری در خدمت گردشگری

موزه Tate Modern معماری در خدمت گردشگری
 


موزه Tate Modern در انگلستان از موزه هایی است که به منظور جلب توجه گردشگران، توجه ویژه ای به معماری داشته است.

tate-modern
مدیران موزه Modern Tate طی بررسیهایی به این نتیجه رسیدند که این موزه برای رقابت (از نظر تعداد بازدیدکنندگان) با مادرشهر لندن که از موزه های متعددی برخوردار میباشد و تا به حال هرگز مشکلی در جلب توجه گردشگران نداشته است، نیازمند یک ساختمان تماشایی جدید در کنار فضای موجود است.
tate-modern
بدین ترتیب طراحی این ساختمان به مسابقه گذاشته شد و در یک مسابقه بین المللی که تعداد زیادی از مطرحترین نامهای معماری امروز در آن شرکت کرده بودند....
طرح شرکت سوئیسی هرزوگ و دمورن (Herzog & de Mueron) برگزیده شد که این شرکت در ماه مه همان سال برنده جایزه معتبر معماری پریتزکر گردید.

با افتتاح ساختمان جدید در بهار سال 2000، در حالی که مدیران موزه انتظار بازدید تقریباً 5/1 میلیون نفر را داشتند، تعداد بازدیدکنندگان از موزه Modern Tate، به مرز پنج میلیون نفر رسید. یقیناً این استقبال قابل توجه و غیرمنتظره بیشتر حاصل کار بزرگ و برجسته هرزوگ و دمورن بود.
Herzog & de Mueronموفقیت محسوس و فوق العاده این پروژه و دیگر پروژه های جدید، مورد توجه شدید شهرداران و مدیران موزه ها در اقصی نقاط جهان قرار گرفته است، بطوری که آنها علاقمند هستند از طریق این شیوه قابل اطمینان و تازه آزموده شده، شهرها و موزه هایشان را به سطح شهرها و موزه های بزرگ جهان برسانند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۱۶ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

پانزده روز برای شرکت در مسابقه ArchVoices Essay Competition

پانزده روز برای شرکت در مسابقه ArchVoices Essay Competition
 

معماران بدون حق امضا (ثبت نشده)، دانشجویان در حال فارغ‌التحیلی، معماران کارآموز و نیز دانشجویان مقاطع زیر لیسانس اینبار برای چهارمین مرتبه می‌توانند در رقابت مقاله‌نویسی موسسه غیر انتفاعی ArchVoices شرکت کنند.
ساختار این رقابت که بسیار شبیه مسابقه مقاله‌نویسی دانشگاه برکلی و کاملا ملهم از آن است، سعی دارد با تاکید بر بخش نظری معماری و تعامل آن با مسائل عملی، حضور جوانان را در این عرصه تحکیم نماید.
شرکت کنندگان در این رقابت کاملا آن‌لاین فقط تا آخر مارس فرصت دارند خلاصه 500 کلمه‌ای خود را برای موسسه ArchVoices ارسال کنند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۱۳ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

طرح ساختمان مرکزیBMW

ساختمان مرکزی BMW

طرح ساختمان مرکزیBMW، در واقع پادزهری برای اذهان بی حس شده عصر یکنواخت ماشینی است! ظه حدید با آفریدن یک محیط کاری سیال که در آن مدیریت، مهندسی، کارگران و ماشین آلات ظاهرا در هم تلفیق شده‌اند، درپی دگرگون کردن سلسله مراتب مرسوم در کارخانه‌ها است.
Zaha Hadid
محیطی که اطلاعات آزاد و روان بوده و انسان و ماشین، در همزیستی خوشایندی به سر می‌برند، این درحالی است که منظره درخشش بدنه سیاه و نقره‌ای ماشین های معلق خط تولید به نظر برخی نازیبا و برای دوستداران اتومبیل مسحور کننده است.
سایت کلی مجموعه متشکل از سه قسمت اصلی است: ساخت بدنه اصلی، رنگامیزی و مونتاژ، که درون صفحه‌های مواج فلزی پیش ساخته مستقر شده‌اند. حدید با ایده حلقه برگشت خط تولید (Loop Back) در قسمت مرکزی، نظام ساختاری پروسه تولید را دگرگون کرده‌است و کارگران و مهندسین قادرند ضمن ادامه کار خود در صورت لزوم، پروسه مونتاژ را از نو شکل دهند!

اولین چیزی که در ساختمان مرکزی توجه بازدید کنندگان را جلب می کند مقیاس بزرگ فضاست. قسمت پل‌مانند منشعب شده از ساختمان اصلی، فضای اداری را در بر گرفته و موجب پیوند دو حجم دیگر شده و حیاط کوچک ورودی را قاب می‌کند. بازدید کنندگان هنگام رسیدن به مجموعه از سمت اتوبان به آرامی پایین می‌روند و در حالی که از کنار گالری نمایش عبور می‌کنند، جهتشان تغییر کرده و به پارکینگ پخش و پلا شده‌ای برخورد می‌کنند که بصورت اریب نسبت به ساختمان قرار گرفته‌است و در نهایت باید به سمت زیر پل متصل به فضای اداری روانه گردند تا ورودی اصلی را دریابند.

ستونهای حجیمی فضای پل مانند را بصورت آزاد راهی معلق در هوا متصور می سازند که فضاهای اداری در روی این پل بصورت تراسهای متوالی بتونی جا گرفته اند. شفافیت بنا، دیدهای سه بعدی و اختلاف ارتفاعی که در این سالنها و محور اصلی بوجود آمده سیالیت انتقال اطلاعات و روابط را در چنین مجموعه ای موجب شده است.
جداره های شفاف با خلق دسترسی های بصری، موجب از بین رفتن سلسله مراتب اجتماعی و شکسته شدن مرز بین کارکنان شده است.
با نگاهی به اتفاقات ساختمان مرکزی BMW، حدید محیطی یکپارچه خلق کرده است که موجب روان شدن پروسه تولید می شود. این نوع طراحی در زمینه خط تولید در واقع راه حلی بر دغدغه فکری فوتوریست ها در مورد سرعت و رویای آنها از جامعه همیشه پویاست. بی شک امروزه چنین تجربه هایی پرستش کورکورانه ماشین را دگرگون می سازد. این نکته رابطه ای بین اندیشه های فوتوریستی و فاشیست ها نیز است؛ تمایل به کاهش درگیری انسان با زندگی ماشینی فرمهای حدید؛ بازتابی از تمایل وی به وارونه کردن صفات انسانی از دست رفته مدرنیسم است. ظاها حدید در این پروژه خط سیر مدرنیستی را دگرگون ساخته و جریان سیال اطلاعات جایگزین یکنواختی خط مونتاژشده است.
به عنوان حسن ختام می توان گفت حدید در معماری اش، با رویکرد به تکرار و پیوند عناصر، آمیختگی و غنای تکلم را بطور واقعی نشان می دهد، به گونه ای که، هرگز بوی فرسودگی وتحمیل نمی دهد. پدیده مزبور، برخاسته از سرشت طبیعی، جرات و فراست کسی است که به سبب استعداد واقعی اش، از قابلیت پالایش و بنا نهادن تئوری های مفصل تری برخوردار است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۱۲ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

توزیع کتاب آمادگی در برابر زلزله

توزیع کتاب آمادگی در برابر زلزله

به دنبال استقبال شهروندان تهرانی از مرحله اول توزیع رایگان ۲۲۰ هزار جلد کتاب «آمادگی در برابر زلزله» که سال گذشته انجام شد، مرحله دوم این طرح با توزیع رایگان یک میلیون و پنجاه هزار نسخه از این کتاب به همراه همین تعداد لوح فشرده حاوی اطلاعات و آموزش‌های لازم در زمینه آشنایی با زمین‌لرزه و راه‌های پیشگیری، آمادگی و مقابله با آن در سطح مناطق یک تا هفت تهران آغاز شد.

در این مجموعه آموزشی اطلاعات عمومی مفیدی در زمینه حرکات زمین، لرزه‌خیزی ایران و شهر تهران، چگونگی چینش وسایل خانه، مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و اقدامات ضروری قبل و بعد از زلزله گنجانده شده است که با به کارگیری آن توسط شهروندان گامی به سوی تحقق شهری ایمن خواهد بود.
منبع: به نقل از همشهری
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۰:۲۹ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

نخستین دانش آموخته دوره دکتری مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین

نخستین دانش آموخته دوره دکتری مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در تحقیقات رساله‌اش به تدوین سیاست‌های بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های چند مخزنی موفق شد.

به گزارش ایسنا، دکتر «شروین ممتحن» با بیان این که نتایج این رساله دستاورد نوینی در سطح جهان محسوب می‌شود، درباره نتایج رساله دکتریش گفت: «مدل طراحی شده در این رساله در تمامی سیستم‌های بزرگ منابع آب در سطح ملی و منطقه‌یی قابل استفاده بوده و با بهره‌گیری از آن می‌توان بهبود عملکرد این سیستم‌ها را همچون کاهش کمبودهای آبی، جلوگیری از وقوع سیلاب‌ها و افزایش تولید برق آبی انتظار داشت.»

وی خاطرنشان کرد: «بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های آبی موجود در علم مدیریت منابع آب، روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد. به طوری که به دلیل محدودیت بودجه، محدود بودن منابع آبی قابل استحصال و مشکلات زیست محیطی، بهینه سازی بهره‌برداری از این سیستم‌ها به تدریج جایگزین احداث سیستم‌های آبی جدید می‌شود.»

ممتحن تصریح کرد: «کارآمدترین روش برای دستیابی به این مقصود، استفاده از مدل‌های بهینه‌سازی رایانه‌یی است.»

در این رساله با استفاده از الگوریتم ژنتیک به عنوان یک روش جدید بهینه سازی، مدلی رایانه‌یی تهیه شده است که به وسیله آن می‌توان بهره‌برداری از سیستم‌های بزرگ متشکل از چندین سد مخزنی را به طور یکپارچه بهینه‌سازی کرد.»

وی همچنین خاطرنشان کرد: «علاوه بر امکان تحلیل عملی سیستم‌های بزرگ با استفاده از این مدل و کاهش مدت زمان محاسبات در آنها، بهبود کیفیت سیاست‌های بهره‌برداری در دستیابی به اهداف سیستم، تحلیل مسایلی، با تابع هدف تفکیک ناپذیر (مانند اعتماد پذیری سیستم) و نیز تحلیل مسایل چند هدفی (مثلا تواما با اهداف حداقل سازی خسارت‌های سیستم و حداکثر سازی اعتماد پذیری آن) را می‌توان از مزایای خاص این روش دانست.»

وی در پایان خاطر نشان کرد: «نتایج این رساله به صورت مقاله به چند مجله علمی از جمله « ASCE: Water Resources Planning and Managcment » به عنوان معتبرترین مجله بین‌المللی در این رشته ارائه شده است.
منبع:خبر  گزاری دانشجویان ایران
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۶:۲۰ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

در 27 فوریه 1964 دولت ایتالیا برای جلوگیری از سقوط این برج درخواست کمک کرد. یک گروه از مهندسان، ریاضیدانان و تاریخدانان در جزایر آزور گرد هم آمدند تا راه‌های پا بر جا نگه‌داشتن و استحکام برج را بررسی کنند.

نمایی از برج پیزا در ایتالیا
گروه بین‌الملل: ساخت برج کج پیزا بدون هیچ تغییری در طرح اولیه آن دویست سال به طول انجامیده است.

برج کج پیزا، برج ناقوس‌دار کلیسای جامع ایتالیاست. ساخت این برج از آگوست 1173 شروع شد و (با دو وقفه طولانی‌مدت) بدون هیچ تغییری در طرح اولیه حدود 200 سال به طول انجامیده است.

در گذشته تصور می‌شد که کجی برج پیزا بخشی از طرح اولیه آن بوده است ولی امروزه می‌دانیم که این مساله صحت ندارد. ساخت این برج به صورت عمودی طراحی شده بود ولی در طول ساخت آن به تدریج کج شد (برخی معتقدند که اگر این برج کج نمی‌شد، بی‌شک یکی از فوق‌لعاده‌ترین برج‌های ناقوس‌دار دنیا می‌شد.)

این برج به دلیل کجی و زیبایی خاصی که دارد از سال 1173 تاکنون همیشه کانون توجه همگان بوده است. در طول ساخت این برج تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا با بکارگیری مصالح ساختمانی خاص جلوی کج شدن آن گرفته شود. بعدها ستون‌ها و دیگر بخش‌های تخریب شده برج بیشتر از یک بار جایگزین شدند و امروزه زیرساخت‌های جدیدی برای کم کردن میزان کج شدن برج و افزایش طول عمر آن به کار گرفته می‌شود.

برج کج پیزا با 863/55 متر ارتفاع در 8 طبقه ساخته شده است. قطر بیرونی این بنا 484/15 متر و قطر داخلی 368/7 متر است. ضخامت دیوارهای پایه آن 08/4 متر است و وزن آن حدود 500/14 تن برآورد می‌شود.

جهت شیب این برج در فاصله سال‌های 1173 تا 1250 به سمت شمال و از سال 1272 تا سال 1997 به سمت جنوب متمایل بوده است تا سال 1997، این برج 2/5 متر نسبت به سطح افق کج شده است. ناقوس این برج 5/3 تن وزن دارد. این برج در پشت کلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است.ساخت این برج در سه مرحله انجام گرفته است.

ساخت اولین طبقه این برج ناقوس که سنگ‌های مرمر سفیدرنگ در آن به کار رفته است از نهم آگوست 1173 دوران پیروزی‌های نظامی و خوشبختی شروع شد اولین طبقه این برج از ستون‌هایی که به صورت دایره‌وار در کنار هم قرار گرفته بودند، تشکیل شده بود که در جهت مقابل تاق‌های بی‌روزنه خم شده بودند در مورد هویت معمار برج کج پیزا بحث‌های زیادی وجود دارد. سال‌ها تصور می‌شد که این بنا، کار «گوگلپلمو» و «بونانو پیزانو» بوده است. سنگ قبر بونانو پیزانو در سال 1820 در پای این برج کشف شد.

نمایی از برج پیزا در ایتالیا بعد از اینکه طبقه سوم این برج در سال 1178 ساخته شد به دلیل اینکه 3 متر در کارهای زیرساختی آن اشتباه شده بود، برج کج شد. البته طرح این برج از آغاز نقص داشت با درگیر شدن بیزانس در جنگ با جنوا، لوکا و فلورانس ادامه ساخت این برج به مدت 100 سال با تعلیق رو به رو شد. در سال 1198 چند ساعت به طور موقت روی این بنای ناتمام نصب شد.

در سال 1272 ساخت این بنا توسط معماری به نام «جیوانی‌دی‌سیمونه» از سر گرفته شد. 4 طبقه بدین ترتیب ساخته شد. مجددا در سال 1284 با شکست بیزانس در جنگ ساخت بنا متوقف شد. در سال 1372 آخرین طبقه آن که محل قرار گرفتن ناقوس بود توسط توماسودی آندرا پیزانو ساخته شد و ناقوس در محل خود قرار گرفت.

وی در تلفیق عناصر گوتیک به کار گرفته شده در جایگاه ناقوس با سبک رومانسک ( معماری اروپایی قرن‌های یازدهم و دوازدهم که به تقلید از معماری رومی دارای تاق‌های ضربی و دیوارهای ضخیم بود) برج موفق عمل کرد. در واقع در بالاترین نقطه این برج هفت ناقوس وجود دارد که هر کدام یکی از نوت‌های موسیقی را دارد و بزرگ‌ترین آنها در سال 1655 نصب شده است.

در سال 1838 معماری به نام «الساندرو دلا گرادسکا» گذرگاهی در اطراف این برج حفر کرد که این امر موجب افزایش کج شدن این برج شد.

«بنبتو موسولینی» دستور داد تا این برج را به حالت عمودی برگردانند به همین خاطر درپای آن بتون ریخته شد که این امر منجر به فرو رفتن برج در سطح زمین شد. در طول جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا دستور تخریب تمامی برج‌های ایتالیا را داد که برج پیزا در دقیقه آخر از این خطر در امان ماند.

نمایی از برج پیزا در ایتالیا
در 27 فوریه 1964 دولت ایتالیا برای جلوگیری از سقوط این برج درخواست کمک کرد. یک گروه از مهندسان، ریاضیدانان و تاریخدانان در جزایر آزور گرد هم آمدند تا راه‌های پا بر جا نگه داشتن و استحکام برج را بررسی کنند. بعد از دو دهه کار و فعالیت روی این پروژه، برج در ژانویه 1990 به روی عموم بسته شد. در طول این مدت ناقوس‌های برج برای کم شدن از وزن‌شان از محل خودجا‌به‌جا شدند. ساختمان‌های اطراف برج برای رعایت نکات ایمنی تخلیه شدند. بعد از یک دهه بازسازی و تثبیت وضعیت آن برج در 15 دسامبر سال 2001 به روی عموم مردم باز شد.

روش‌های بسیاری برای پا بر جا نگه‌داشتن برج پیشنهاد شده که از آن جمله می‌توان به استفاده از وزنه‌های 800 تنی سربی درپای آن اشاره کرد. راه‌حل نهایی برای پیشگیری از کج شدن بیشتر برج انتقال 38 متر مکعب از سطح بر آمده زیر آن بود. طبق آخرین اطلاعات این برج تا 300 سال دیگر پا بر جا خواهد بود.
منبع:به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و معماری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۱:۱ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

پژوهشگران ژاپنی شرکت کشتی‌سازی هیتاچی و پژوهشگاه برق «چوئو» به فناوری جدیدی دست یافته‌اند که با استفاده از آن می‌توان از املاح فاضلاب به عنوان سوخت «بایومس» به همراه زغال سنگ در نیروگاه برق حرارتی بهره‌برداری کرد.

به گزارش علمی روزنامه «نیهون کیزای» در این فناوری، در آغاز حدود ‪۸۰‬ درصد آب موجود در املاح فاضلاب را خشک کرده و میزان تا سطح پنج درصد پایین آورده می‌شود.

سپس این املاح به شکل ذرات جامد به قطر یک تا دو میلی‌متر درآورده شده و پس از ترکیب شدن با زغال سنگ، سوزانده می‌شوند.

پژوهشگران در آزمایش خود سوخت فاضلابی به میزان ‪ ۱۰‬درصد را به زغال سنگ افزوده و آن را می‌سوزانند.

نتیجه این آزمایش نشان داد علاوه بر خوب سوخته شدن این مواد، میزان غلظت نیتروژن در زمان خروج هم حدود ‪ ۲۰‬درصد کمتر می‌شود.

این آزمایش ثابت کرد استفاده از این سوخت ترکیبی بر کارآیی ژنراتور و تولید برق تاثیری ندارد.

آمارها نشان می‌دهد سالانه دو میلیون تن املاح فاضلاب در ژاپن خشک می‌شود که حدود ‪ ۴۰‬درصد آن برای پر کردن دریا مصرف می‌شود.


+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۷:۱۱ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

استاندارد عایق رطوبتی پیش‌ساخته اجباری است.این محصول ساختاری متشکل از یک لایه الیاف شیشه‌ مسلح با نخ شیشه و یک لایه پلی‌استر سوزنی نبافته است که این دو لایه با ترکیبی از قیر اصلاح شده اشباع می‌شوند.

از سال‌ها پیش برای عایق‌کاری رطوبتی ساختمان از روش‌های سنتی قیرگونی و آسفالت استفاده می‌شد. این امر به دلیل نبود امکان ساخت عایق پیش‌ساخته فراگیر بوده است. در دهه‌های اخیر با انجام تحقیقات و اختراعات نوین در صنعت ساختمان، تولید انبوه عایق رطوبتی در ایران رواج یافته است.

عایق رطوبتی پیش‌ساخته را می‌توان ساختاری متشکل از یک لایه الیاف شیشه‌ مسلح با نخ شیشه و یک لایه پلی‌استر سوزنی نبافته دانست که این دو لایه با ترکیبی از قیر اصلاح شده اشباع می‌شوند.

قیر در مقابل عوامل محیطی مانند گرما، سرما و اشعه ماورای بنفش آسیب‌پذیر است. به این ترتیب که در تابستان روان و در زمستان ترد و شکننده می‌شود.

همچنین در مقابل اشعه خورشیدی ساختار خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل با استفاده از پلیمرهای سازگار با قیر آن را در کارگاه‌ها اصلاح می‌کنند. عایق رطوبتی محصول مشترکی است از الیاف پلی‌استر سوزنی نبافته و تیشو (الیاف شیشه) نخ‌دار که با ترکیبات قیری اصلاح شده و با پلیمرها آغشته شده است.

استاندارد عایق رطوبتی اجباری بوده و به 3 دسته تقسیم می‌شود.

نخست: عایق رطوبتی نوع S (مقاومت در برابر سرما 10- و مقاومت در برابر گرما 100+) که نوع مخلوط اشباع‌کننده قیر اصلاح شده با پلیمر SBS است. این عایق در تمام مناطق با هر آب و هوایی قابل نصب است.

دوم: عایق رطوبتی نوع A (مقاومت در برابر سرما 5- و مقاومت در برابر گرما 120+) که نوع مخلوط اشباع‌کننده قیر اصلاح شده با پلیمر APP است. این عایق در تمام مناطق با هر آب و هوایی قابل نصب است.

سوم: عایق رطوبتی نوع O، نوع مخلوط اشباع‌کننده قیر اکسیده. این نوع خود به دو دسته تقسیم می‌شود.

عایق رطوبتی نوع O ویژه مناطق گرمسیر و معتدل (مقاومت در برابر سرما 5+ و مقاومت در برابر گرما 90+) عایق رطوبتی نوع O ویژه مناطق سردسیر (مقاومت در برابر سرما و در برابر گرما 80+)

انواع استاندارد با نشان‌گذاری روی رول عایق مشخص می‌شود. این نشان‌گذاریی‌ باید در فاصله هر دو متر روی فیلم پلی‌اتیلنی روی عایق چاپ شود.

برچسب عایق نیز باید نشانه‌گذاری شود. در این نشانه ویژگی‌هایی از جمله نوع عایق رطوبتی، تاریخ تولید، وزن، صخامت و علامت استاندارد چاپ می‌شود . هر نوع از عایق‌های رطوبتی استاندارد لازم نوع خاصی از آب و هوا را دارند.

برای مثال، عایق استاندارد نوع A مخصوص مناطق گرمسیر و سردسیر است.(مقاومت در برابر سرما 5- و مقاومت در برابر گرما‌‌ 120+) عایق استاندارد نوع S در مناطق گرمسیر و سردسیر استفاده می‌شود.

(مقاومت در برابر سرما 10- و مقاومت در برابر گرما 100) عایق استاندارد نوع O مخصوص مناطق گرمسیر و معتدل است. (مقاومت در برابر سرما 0 و مقاومت در برابر گرما 80+) (مقاومت در برابر سرما 5+ و مقاومت در بربر گرما 90+)

استفاده از عایق غیراستاندارد و نامتناسب با آب و هوا خساراتی در پی دارد. علاوه بر وارد آمدن خسارت به استفاده کننده، به دلیل تخریب زودهنگام زیان هایی را نیز به سرمایه ملی تحمیل می‌کند.

از این رو باید در خرید عایق رطوبتی به استاندارد بودن محصول و سازگاری آن با آب وهوای منطقه توجه کرد.

نگهداری عایق رطوبتی نیز واجد شرایط خاصی است. محصول تولید شده نهایی باید به صورت رول بسته‌بندی شود. رول‌ها باید محکم پیچیده شده باشند و به وسیله نوار چسبی به عرض 5 سانتی‌متر که حداقل 4/1 محیط رول را در بر گرفته، در دو ردیف پیچیده شوند. رول‌ها باید به صورت عمودی در انبار سرپوشیده نگهداری شوند.

کف انبار باید صاف و دمای آن بین 5 تا 35 درجه سانتی‌گراد باشد. چنانچه محموله در فضای باز نگهداری شود باید از پالت استفاده شده و روکش پلی‌اتیلن رنگی روی آن کشیده شود.

باید توجه کرد که برای مدت طولانی نمی‌توان از فضای باز برای نگهداری استفاده کرد. مدت نگهداری عایق از تاریخ تولید تا تاریخ مصرف به مدت 6 ماه است.

در هنگام خرید باید با مراجعه به مکان‌ها و واحدهای معتبر دارای پروانه کسب فاکتور معتبر را که نوع، مقدار و قیمت کالای خریداری شده در آن درج و ممهور به مهر و امضای فروشنده باشد، دریافت شود.

عایق‌کاری رطوبتی بام ساختمان با روش مناسب سهم عمده‌ای در افزایش طول عمر ساختمان، کاهش هزینه‌های تعمیرات و جلوگیری از نفوذ رطوبت به قسمت‌های مختلف ساختمان دارد.

برای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مبادرت به تدوین و نشر استانداردهای ملی انواع عایق‌های رطوبتی کرده و این فرآورده از سال 1379 مشمول استاندارد اجباری است.
منبع:
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۷:۹ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

اطلس نقشه‌های تاریخی خلیج فارس از سوی مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران تهیه شد.

اطلس نقشه‌های تاریخی خلیج فارس از سوی مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران تهیه شد.

به گزارش ایسنا، دکتر «نظرآهاری» از محققان مرکر اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران در این زمینه گفت: «این اطلس در دو جلد به زبان انگلیسی با مجموعه‌ای از دو هزار و 400 نقشه و اسنادی که نام خلیج فارس در آنها وجود دارد از سراسر دنیا جمع آوری شده است که در نوع خود بی‌نظیر است .»

وی افزود: «این مجموعه از نظر محتوا، کیفیت و گروه محققان بسیار حائز اهمیت است که برای اثبات و هویت نام خلیج فارس چنین کار با اصالتی صورت گرفته است.»

این محقق افزود: «این اطلس که توسط مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران تهیه شده است در اوایل سال آینده به نمایش گذاشته می‌شود.»

وی با اشاره به برگزاری همایش آزادسازی جزایر قشم و هرمز از تسلط پرتغالی‌ها گفت: این همایش با توجه به طرح اطلاعات و یافته‌های محققان، ارائه نسخ خطی و اطلاعات تاریخی از حرکتهای اصیل مردم می‌تواند در روشن شدن ابعاد این حرکت موثر بوده و از سوء استفاده‌های تاریخی جلوگیری کند.
منبع: ایسنا
+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۷:۳ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

در هر شبانه‌روز معادل 7 تن آزبست یا لنت ترمز در هوای تهران تولید می‌شود. پراکنده شدن ذرات آزبست در ه

آزبست
در هر شبانه‌روز معادل 7 تن آزبست یا لنت ترمز در هوای تهران تولید می‌شود. پراکنده شدن ذرات آزبست در هوا سبب ایجاد اختلالات تنفسی و ابتلا افراد به بیماری‌های وخیم ریوی می‌شود.

آزبست نام تجاری چندین ماده معدنی است که به شکل وسیع در تهیه لنت ترمز اتومبیل و برخی مصالح ساختمانی به کار می‌روند و یکی از آلاینده‌های مهم هوا است. پراکنده شدن ذرات آزبست در هوا سبب ایجاد اختلالات تنفسی و ابتلا افراد به بیماری‌های وخیم ریوی می‌شود.

سابق بر این آزبست برای حفاظت از آتش‌سوزی و ایزوله کردن لوله‌های آب گرم، پوشش و نمای ساختمان و لنت ترمز خودروها استفاده می‌شد. اما به دلیل سرطان‌زا بودن آن، در بسیاری از کشورها تولید و استفاده از این ماده ممنوع شده است.

در هر شبانه‌روز معادل 7 تن آزبست یا لنت ترمز در هوای تهران تولید می‌شود. استنشاق آزبست یا لنت ترمز از راه تماس‌های شغلی یا محیطی اتفاق می‌افتد. آزبست به دلیل داشتن ویژگی‌های نسوز بودن و قابلیت انعطاف به شکل یک ماده صنعتی با ارزش درآمده است که برای آن بیش از 3000 مورد استفاده شناخته شده است.

در محیط زیست اصطکاک یا ساییدگی از لحاظ آلوده‌سازی هوا اهمیت زیادی دارد، این پدیده عبارتست از پراکندگی ذرات که در نتیجه ساییده شدن به وسیله مالش ایجاد می‌شوند. روزانه بیش از یک میلیون خودرو در سطح شهرهای بزرگ در آمد و شد هستند که به لحاظ وضعیت خاص ترافیک رانندگان پیوسته از ترمز استفاده می‌کنند.

با هر بار استفاده از ترمز خودرو مقداری از لنت ترمز تحت عمل اصطکاک لنت با کاسه یا دیسک چرخ ساییده شده و آزبست موجود در آن به شکل غبار از درز کاسه‌های چرخ و یا به طور مستقیم از کنار دیسک چرخ به زمین می‌ریزد و در هوا پراکنده شده و براثر جریان‌های سطحی هوای نزدیک به آسفالت خیابان (که حرکت اتومبیل‌ها آن را تشدید می‌کند) در محیط شهر پراکنده می‌شود.

پاک کردن محیط زیست از آزبست به عهده همه است. اگر در محل کارتان از آزبست استفاده شده است شما نیز به نوبه خود از مسئولان بخواهید تا محیط کار شما را از این آلودگی پاک کنند.

این عمل به عهده مسئولان سازمان‌های مربوطه است تا محیط کاری را به محیطی سالم برای کار تبدیل کند. اگر حجم آزبست مصرفی کم باشد باید با نظارت شهرداری‌ها جمع‌آوری شود. در غیر این صورت باید با همکاری سازمان بازیافت در هر استان این موضوع پی‌گیری شود. در تمام موارد باید به جای استفاده از آزبست به ویژه زمانی که به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرد از مواد و عایق‌های جایگزین آن استفاده شود.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۸:۲۷ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، بزرگتریت صخره مرجانی جهان است. این دیواره مرجانی که در دریای مرجان و در

دیواره مرجانی بزرگ استرالیا
دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، بزرگتریت صخره مرجانی جهان است. این دیواره مرجانی که در دریای مرجان و در نزدیکی خلیج کوئینزلند در شمال شرقی استرالیا واقع شده است، بیش از 2 هزار کیلومتر طول دارد و از فضا نیز قابل رویت است. این دیواره مرجانی به خاطر ارزش طبیعی و زیست‌محیطی خود، از سال 1981 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

این دیواره مرجانی از 400 گونه مختف مرجان تشکیل شده است و زیستگاه بیش از 1500 گونه ماهی و 4 هزار گونه نرم‌تن است. دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، همچنین زیستگاه گونه‌های در معرض انقراضی چون گاو دریایی و لاک‌پشت بزرگ سبز است.

هر چند مردمان بومی استرالیا که از حدود 50 هزار سال پیش در این جزیره زندگی می‌کرده‌اند از مدت‌ها پیش با این دیواره عظیم ساحلی آشنا بوده‌اند، اما اروپاییان نخستین بار در سال 1770 و هنگامی که کشتی کاپیتان جیمز کوک، کاشف مشهور، به این دیواره برخورد کرد به وجود آن پی بردند.

این صخره‌های مرجانی به خاطر تنوع زیستی و آب‌های گرم و زلال، و همچنین امکانات توریستی موجود در نواحی اطراف آن، از مقاصد مهم گردشگران و غواصان محسوب می‌شوند. از بسیاری از شهرهای واقع در خلیج کوئینزلند، قایق‌هایی هر روز گردشگران را برای بازدید از این صخره‌های مرجانی می‌آورند و بسیاری از جزیره‌های واقع در نزدیکی این زیستگاه طبیعی نیز به تفریحگاه‌های توریستی تبدیل شده است.

هر چند از دیواره مرجانی بزرگ استرالیا گاه به عنوان بزرگترین ارگانیسم جهان یاد می‌شود، اما این دیواره مرجانی نیز مانند همه دیواره‌های مرجانی، از تجمع میلیون‌ها ارگانیسم کوچک و ریز تشکیل شده است.


تهدیدهای زیست‌محیطی

دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، مجموعه‌ای عظیم شامل بیش از 900 جزیره و 3 هزار صخره مرجانی است که در فاصله قابل ملاحظه‌ای از خط ساحلی خاک اصلی کشور استرالیا قرار دارد. در خط ساحلی شمال شرق استرالیا، هیچ رودخانه مهمی (به جز در فصل توفان‌های موسمی) وجود ندارد و مراکز مهم شهری چون کارنز، تاونسویل، ماکای و راکهمپتون نیز در امتداد آن واقع شده‌اند.

The Great Barrier Reef دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، بر خلاف دیگر محیط‌های مرجانی، تنها نمونه‌ای است که حوزه آبگیر آن از مناطقی به شدت صنعتی و زمین‌های زیر کشت کشاورزی تشکیل شده است.

بر اثر آلودگی‌های صنعتی و کشاورزی آب‌های حوزه آبگیر دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، بین 300 تا 400 صخره مرجانی این دیواره به خاطر کاهش کیفیت آب و وجود املاح و رسوبات شیمیایی، و نیز نابودی زمین‌های باتلاقی ساحلی که فیلتری طبیعی برای تصفیه این آب‌ها محسوب می‌شوند، در حال حاضر در معرض نابودی قرار دارند.

علاوه بر این، آلودگی دریا بر اثر تخلیه آب‌های آلوده شیمیایی و کشاورزی، باعث تسریع چرخه تولید مثل ستاره‌های دریایی تاج‌خاری که شکارچی طبیعی مرجان‌ها محسوب می‌شوند شده است. افزایش بی‌سابقه جمعیت این ستاره‌های دریایی در چند دهه اخیر، تأثیر منفی بر بعضی نقاط دیواره مرجانی بزرگ استرالیا بر جای گذاشته است.

اما مهم‌ترین خطری که در حال حاضر دیواره مرجانی بزرگ استرالیا و دیگر اکوسیستم‌های مرجانی جهان را تهدید می‌کند، تبعات ناشی از گرم شدن زمین است.

چنان که مطالعات انجام شده روی این صخره‌های مرجانی بین سال‌های 1998 تا 2002 میلادی نشان داده است، بسیاری از این مرجان‌ها هم اکنون در آستانه تحمل گرمایی خود قرار دارند. در صورتی که آب‌هایی که این مرجان‌ها را در خود جای داده‌اند برای مدتی طولانی گرم‌تر از حد تحمل مرجان‌ها بمانند، مرجان‌ها پس از مدتی ماده‌‌ای شیمیایی موسوم به زوکسانتلا که باعث عمل فوتوسنتز (تبدیل نور خورشید به انرژی برای تولید هیدروکربن) در این مرجان‌ها می‌شود را از خود دفع می‌کنند و بی‌رنگ می‌شوند.

در صورتی که این آب‌ها در عرض یک ماه خنک نشوند و به درجه حرارت مطلوب مرجان‌ها بازنگردند، مرجان‌ها می‌میرند.


مدیریت گردشگران
The Great Barrier Reef
سالانه بیش از 9/1 میلیون نفر از دیواره مرجانی بزرگ استرالیا بازدید می‌کنند. هر چند بسیاری از این بازدیدها به صورت منظم و در چارچوب برنامه مدیریت گردشگران انجام می‌شوند، اما فشار ناشی از فعالیت‌های توریستی در برخی مناطق محبوب گردشگران چون گرین آیلند موجب وارد آمدن خساراتی به مرجان‌ها شده است.

همچنین دولت استرالیا و مقامات محلی کوئینزلند، با ایجاد یک منطقه حفاظت شده تحت عنوان «پارک دریایی دیواره مرجانی بزرگ» در جهت جذب اکوتوریست و نیز حفاظت بیشتر از این زیستگاه طبیعی منحصر به فرد، تلاش کرده‌اند.

پارک دریایی دیواره مرجانی بزرگ استرالیا، در سال 2004 و هنگامی که دولت استرالیا وسعت آن را از 5/4 درصد کل صخره‌های مرجانی به 3/33 درصد افزایش داد، به بزرگترین منطقه حفاظت شده دریایی جهان تبدیل شد.

بر اساس قوانین کشور استرالیا، در این مناطق حفاظت‌شده ماهیگیری، غواصی (در صورت که با هدف جمع‌آوری مرجان، آثار باستانی و یا صدف باشد) ممنوع است و همچنین رفت و آمد کشتی‌های تجاری نیز با محدودیت‌هایی همراه است.


منبع:خبرگزاری میراث فرهنگی 
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۷:۳۵ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

مقام‌های شهر نیویورک از طرح اصلاح شده آسمان‌خراشی که جایگزین ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی خواهد شد پ

مقام‌های شهر نیویورک از طرح اصلاح شده آسمان‌خراشی که جایگزین ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی خواهد شد پرده برداشته‌اند. طرح اولیه نگرانی‌های امنیتی مقام‌های پلیس نیویورک را برطرف نکرده بود.

برج آزادی نیویورک
"برج آزادی" در محل برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی که در حملات 11 سپتامبر 2001 نابود شد احداث می‌شود.

معماران، طرح این برج را پس از ابراز نگرانی پلیس نسبت به آسیب‌پذیر بودن آن در مقابل حملاتی که ممکن است توسط کامیون‌های بمبگذاری شده صورت گیرد اصلاح کردند.

براساس طرح تازه، این برج با فاصله بیشتری از خیابان مجاور ساخته خواهد شد و عمارت آن تقویت می‌شود.

در طرح تازه پایه ساختمان از جنس فلز و بتون خواهد بود و برجی شیشه‌ای روی آن قرار خواهد گرفت.

دکلی که حاوی یک آنتن است بر فراز ساختمان نصب خواهد شد، به طوری که تداعی‌گر مشعل مجسمه آزادی باشد.

جورج پتاکی، فرماندار ایالت نیویورک گفت: "طرح تازه هدیه‌ای سر به فلک کشیده به آزادی و تعهدی بنیادی به ایمنی و امنیت است."

ارتفاع این برج که مخصوصا 1776 فوت (540 متر) تعیین شده جنبه نمادین دارد تا منعکس کننده سال انتشار اعلامیه استقلال آمریکا باشد و یکی از معدود مشخصاتی است که از طرح اولیه به جا مانده است.

معمار اصلی ساختمان نیز گفت که او احساس بهتری نسبت به طرح تازه دارد.

دیوید چایلدز گفت: "بنایی منحصر به فرد است، اما تراژدی واقع شده در این نقطه را با ظرافت به ما یادآوری می‌کند."

سنگ بنای برج آزادی در ماه ژوئیه گذشته نهاده شد، اما اداره پلیس نیویورک پس از یک ارزیابی امنیتی معماران را ترغیب کرد در برخی از عناصر ساختمانی آن تجدید نظر کنند.


انتظار می‌رود بنا تا پایان دهه جاری تکمیل شود. این آسمان خراش یکی از بلندترین بناها در جهان خواهد بود.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۷:۱ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

تعداد اندکی از سازه‌های شهری در جهان نماد معماری نوین به شمار می‌روند. این سازه‌ها اگر چه از پشتوانه

Eiffel Tower
تعداد اندکی از سازه‌های شهری در جهان نماد معماری نوین به شمار می‌روند. این سازه‌ها اگر چه از پشتوانه تاریخی برخوردارند اما ظرافت‌های شهری را نیز در بر دارند. برج ایفل نماد شهر پاریس از این دست است.

برج ایفل نمادابتکار، تکنیک و خلاقیت "گوستاو ایفل" در اواخر قرن نوزدهم، پاریس را به شهری در ابعاد جهانی تبدیل کرد.

چه امروز ایفل به عنوان نمادی از معماری شهری، الگوی بسیاری از برج‌سازان بزرگ دنیاست.

برج ایفل ساده طراحی شده ولی از آن به عنوان شئ بی جان با روح بدون تغییر، یاد می‌شود. با وجود 2 میلیون بازدید کننده‌ای که هر سال از این برج دیدن می‌کنند، کسانی هستند که این برج رامی‌‌بینند ولی هرگز وارد آن نمی‌شوند.

این برج با وجود تفاوتهای بارز نسبت به سایر بناهای ساخته شده در زمان خود، هنوز پا برجا و استوار مانده است. بیشتر تحولات ایفل طی حیاتش شامل مواردی است که از بیرون و با چشم غیر مسلح قابل رؤیتند.

رنگ برج پس از ساخت آن تا به حال شش بار تغییر کرده و جلوه‌های نور پردازی در آن به صورتی طراحی شده تا در زمان‌های متفاوت شبانه روز یا در مدت زمانی طولانی‌تر به آن جلوه خاصی بخشد.

با وجود شیوه‌های مختلف نورپردازی، سیستمی که در حال حاضر در برج فعال است به گونه‌ای طراحی شده که ساختار داخلی ایفل را هم روشن می‌کند.

از این سیستم در طول ده سال گذشته به طور مستمر استفاده شده است. از جمله تغییرات ظاهری که کمتر به چشم می‌آیند می‌توان به توسعه طبقات مختلف مانند (غرفه‌های مختلف نمایشگاه) و عمارت‌هایی که در طبقات اول و دوم ساخته شده‌اند، احداث سقف برای گالری‌ها و پناهگاه‌هایی برای پناه بردن در شرایط نامناسب آب و هوا (شامل طبقات پاگرد و گردشگاه‌های سرپوشیده و غیره) و تعدد بخش‌های فنی و خدماتی و فضاهای اضافه شده در قسمت‌های فوقانی و تحتانی این طبقات، اشاره کرد.

آسانسورها و راه‌پله‌های مربوط به ساختار اصلی یا جایگزین، و صفحه بالابر - مخصوص حمل بار - هم بخشی از برنامه‌های توسعه این برج به شمار می‌روند، البته به جز مواردی که جزو قسمتهای تلفیقی با ساختار اصلی محسوب می‌شوند.

در دوره‌های مختلف حتی اگر ساختار اسکلت متحول شده بود، دلیل آن یا به مرور زمان به عنوان بخشی از ضرورت کار یا به عنوان تقویت اجزاء اصلی وابسته به ساختمان که بنا به دلایلی دچار آسیب دیدگی شده بودند، مطرح می‌شد.

به منظور رسیدن به ارتفاع 300 متری، برج ایفل از دو بخش تشکیل شد:

بخش پایه که در واقع نوعی چهار‌پایه بسیار محکم است و از چهار ستون اصلی متصل به یک بخش کوچکتر و سبکتر تشکیل شده و امتداد آن طبقه دوم را تشکیل می‌دهد. بخش دیگر خود برج است که به قسمت بالایی پایه متصل شده.

اهمیت ستون‌های پایه با میزان نوسان ناشی از نیروی باد نسبت مستقیم دارد. محاسباتی که بر روی تأثیر نیروی باد بر سازه برج انجام شد، در رسیدن مهندسان به اهداف نهایی تأثیر مستقیم داشت و در مجموع شکل ظاهری برج بر اساس مجموع این عوامل تعیین شد. حال باید نتیجه آن محاسبات در عمل ظاهر می‌شد.

اما بزرگ‌ترین مشکل بنای ایفل متصل کردن هر چهار ستون اصلی به یکدیگر در طبقه اول بود.

البته با در نظر گرفتن تجهیزات مربوط به آن زمان لازم بود 4 پایه با فاصله 80 متر از یکدیگر کار گذاشته و در حالی که با زاوِیه‌ای دقیق به سمت بالا متمایل شده‌اند در ارتفاع 50 متری از سطح زمین با دقتی در مقیاس میلیمتر به یکدیگر تکیه داده شوند.

برافراشتن ستونها پس از احداث نخستین طبقه مشکلات کمتری به همراه داشت و مطابق آنچه به آن اشاره شد، بخش بالایی برج بعد از طبقه دوم ساخته شد که به مراتب با مشکلات کمتری همراه بود.

تنها مشکل جدی، وجود شرایط دشوار کار در ارتفاع بالا به شمار می‌آمد.

مهمترین عملکرد این سازه در دو بخش تحت فشار آن، چنین عنوان می‌شود:

-اتصالات افقی در طبقه اول (تیرآهن‌هایی به عرض 7 متر)

-پایه بخش برج فوقانی

این سازه بر خلاف تصور عموم مردم از فولاد ساخته نشده و در ساخت آن، آهن بدون کربن به کار رفته است. برج ایفل با ایجاد اتصال بین تعداد محدودی قطعه پیش‌ساخته بنا شده است.

در این قسمت به اطلاعات مربوط به قطعات مذکور، برگرفته از کتاب آقای ایفل اشاره می‌شود:

قطعات به کار‌ رفته در ساخت برج ایفل:

آهن مصرفی از کارخانه‌های آقایان "دوپونت" و " فولد" تهیه شده و آهنگرانی که در "پمپئی" مستقر بودند، کار بر روی قطعات را به عهده گرفتند. در عین حال نماینده آنها به اسم "پرگره" که در پاریس مستقر شده بود، اطلاعات مربوط به انواع آهن را در اختیار مهندسان قرار می‌داد.

قطعات با مبالغ زیر تحویل داده شدند:

قطعات با زاویه یکسان از 40 تا 100 عدد حدود 14 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

قطعات بخشهای استاندارد درجه اول و دوم حدود 14 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

قطعات بخشهای استاندارد درجه سوم و چهارم حدود 14 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

میله‌های صاف پهن تا پانصد عدد حدود 15 فرانک برای هر 100 کیلو‌گرم

ورقه‌های آهن معمولی حدود 15 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

ورقه‌های شطرنجی حدود 17 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

قطعات ویژه حدود 16 فرانک برای هر 100 کیلو گرم

قطعات سفارشی با زوایای مختلف حدود 20 فرانک برای هر 100 کیلو‌گرم

میخ‌های پرچ توسط "لترویر" و "بووارد" در پاریس تهیه شدند.

کیفیت آنها معادل میخ پرچهای به کار رفته در دیگهای بخار و یا لوکوموتیوهای قطار بود.

برخی قطعات چدنی شامل 16 بست اتصال دهنده سازه به پایه‌های فلزی را نیز می‌توان به لیست بالا اضافه کرد.

در کتاب " برج 300 متری"، گوستاو ایفل به محاسبات خود اشاره کرده و توضیحات جامعی درباره میزان استفاده از آنها و جزئیات مربوط به آنها ارائه کرده است.

تمام اسناد ایفل مربوط به سال‌های 1889 تا 1900 به انضمام محاسبات عددی او در کتاب اصلیش جمع‌آوری شده‌اند.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرسازیو معماری
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۶:۲۷ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

در خانه‌هایی با پنجره‌های قدیمی و بدون استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین، نزدیک به 30 درصد اتلا

در خانه‌هایی با پنجره‌های قدیمی و بدون استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین، نزدیک به 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان، از راه پنجره‌ها رخ می‌دهد.

پنجره‌ها نور، گرما و زیبایی را به خانه می‌آورند و به درک فضای زیست کمک می‌کنند. پنجره‌ها منابعی برای آگاهی ما از تغییر زمان و آشنایی با موقعیت مکانی هستند.

اما پنجره‌ها می‌توانند راه‌های موثری برای اتلاف گرمای درون ساختمان در زمستان، و ورود گرمای ناخواسته در تابستان باشند. این نکته به جز اثر نامطلوب بر هزینه‌های گرمایش و سرمایش ساختمان است.

عملکرد گرمایی پنجره‌ها بر پایه‌ سه نوع جریان است: تهویه، انتقال و تشعشع.

هر یک از جریان‌های گرمایی نقش مهمی در اتلاف گرمایی در زمستان یا گرمای ناخواسته در تابستان دارند.

ساختار یک پنجره را می‌توان به سه قسمت شامل چارچوب، شیشه و یراق آلات تقسیم کرد که دو قسمت اول، به دلیل مساحت بزرگ‌تر، نقش مهم‌تری در عملکرد حرارتی پنجره دارند.

در سال‌های اخیر، توسعه فناوری تولید، پژوهش و آزمایش روی مواد گوناگون، تغییرات و پیشرفت‌های بسیاری در ساختمان چارچوب پنجره و شیشه مورد استفاده در آن پدید آورده است، بهره‌گیری از موادی مانند پی.وی. سی (وینیل) برای تولید پروفیل پنجره و همچنین تولید شیشه‌های کم تابش، شیشه‌های جاذب گرما و... از جمله این پیشرفت‌هاست.

در خانه‌هایی با پنجره‌های قدیمی و بدون استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین، نزدیک به 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان، از راه پنجره‌ها رخ می‌دهد.

اما اکنون با بهره‌گیری از پیشرفت‌های علوم و فناوری این مقدار تقریبا به نصف کاهش یافته است.

پژوهش‌هایی که اکنون در حال انجام است، نوید پیشرفت‌ها و بهبودهای بیشتری در ساختار پنجره‌ها و مواد سازنده چارچوب و شیشه آنها را می‌دهد.

به دنبال بحران‌های مربوط به انرژی که آغاز آن را می‌‌توان دهه 1970 دانست، بحث درباره انواع روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی و منابع آن در همه جهان، به ویژه کشورهای صنعتی که مهم‌ترین مصرف کنندگان انرژی هستند آغاز شد.

از آن زمان تاکنون انواع روش‌ها و راهکارهایی که جهت صرفه‌جویی در کاربرد انرژی و هدر رفتن آن، سودمند دانسته می‌شد بررسی شده است.

توجه به جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های مسکونی و تجاری، از آغاز درصد مواردی بود که ضرورت آن تشخیص داده شده بود.

پنجره‌ها نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای ساختمانی که می‌تواند نقش مهمی را در اتلاف انرژی یا بهره‌گیری از آن داشته باشد شناخته شدند و پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه به دست آمد که پژوهش و بررسی در این زمینه همچنان ادامه دارد.

انواع مواد به کار رونده در چارچوب، انواع شیشه‌ها، چند جداره نمودن شیشه‌ها و اصلاح روش‌های درزبندی از مواردی است که روی آن بسیاری انجام گرفته است.

در این جا به چنین مواردی با توجه به تازه‌ترین پیشرفت‌های علمی و فنی پرداخته می‌شود. عملکرد گرمایی پنجره‌ها، اصولا بر پایه سه گونه جریان گرمایی است:

تهویه:

یعنی سرما یا گرما از شکاف‌ها و بازشوهای پنجره، از درون به بیرون و برعکس، جریان می‌یابد. به عبارتی جریان یافتن گرما از راه نفوذ هوا و تهویه طبیعی. این جریان گرما، به دنبال جریان هوایی که از راه پنجره وارد می‌شود و تفاوت دمای دو سوی آن است.

نسیم هوای بیرون از ساختمان در اثر نیروی «فشار _ مکش» سبب جا به جایی هوا در درون ساختمان می‌شود. فشار مثبت، در سمتی که باد می‌وزد ایجاد شده، فشار منفی (مکش)، در سوی دیگر پدید می‌آید.

برای تهویه طبیعی، باید بازشوها را در دیوارهایی با فشار متفاوت قرار داد.

زمانی بیشترین حجم هوا، جا به جا می‌شود که پنجره‌ها در بخش‌هایی از نمای ساختمان قرار گیرند که اختلاف فشاری در آن جا موجود باشد.

قرار دادن پنجره ها روی دیوارهای مقابل که در مسیر مستقیم جریان هوا قرار دارند، سبب ایجاد جریان سریع هوا، با عرض کم در درون اتاق خواهد شد.

اگر پنجره‌ها بر روی بخش میانی چنین دیوارهایی نصب شوند، جریان هوا، به طور مستقیم از وسط اتاق می‌گذرد و اگر پنجره‌ها در گوشه‌های دیوار باشد، جریان هوا از روی دیوار جانبی اتاق خواهد گذشت.

در هر دو مورد، هر چند سرعت جریان هوا زیاد است، تهویه مناسب نیست.

تهویه فضای درونی در صورتی بهتر انجام می‌شود که پنجره‌های ورودی هوا در جاهایی با اختلاف فشار زیاد قرار گرفته باشد.

انتقال:

یعنی گرمایی که به سبب انتقال، از راه پنجره وارد می‌شود. این جریان گرما نیز به تفاوت دما در دو سوی پنجره، بستگی دارد.

اما در این جا چهار شیوه گوناگون، مقدار گرمای منتقل شده را تعیین می‌کند:

رسانایی:

انتقال گرما، پیرو ضریب رسانایی و اختلاف دما، در دو سوی جسم مورد بررسی است برای نمونه، هوای ساکن یک عایق شناخته شده است.

ضریب رسانایی شیشه، 30 بار و ضریب رسانایی بیشتر فلزات حتی هزار بار بیشتر از هواست.

رسانایی، ساز و کار انتقال گرما از راه تماس فیزیکی است. گرما از بخش گرم‌تر یک پنجره به بخش سردتر آن انتقال می‌یابد.

هر مولکول، مولکول کنار خود را تحریک می‌کند و انرژی را انتقال می‌دهد. رسانایی، نه تنها در جامدات (چارچوب‌ها و شیشه پنجره)، بلکه در هوای میان لایه‌های شیشه نیز انجام می‌شود.

میزان انتقال گرما از یک ماده، به دلیل اختلاف دما را مقدار «U» می‌نامند. هر چه U، کمتر باشد، گرمای کمتری انتقال می‌یابد.

همرفت:

گرما، می‌تواند از راه همرفت نیز از یک مایع یا گاز، به یک سطح، منتقل شود، به شرط آ که سیلان مجاور سطح ثابت باشد. «همرفت طبیعی» عبارت است از جا به جایی مایع یا گاز که تابعی از تفاوت‌های دمای محل است.

«همرفت اجباری» بر اثر منابع بیرونی پدید می‌آید؛ به طور مثال از باد یا تاسیسات گرمایش، سرمایش و تهویه.

همرفت، جا به جایی گرما درون یک سیال مانند هواست. هنگامی که مولکول‌های هوا، به طور فیزیکی از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر جا به جا می‌شوند، گرما انتقال می‌یابد.

یک سطح شیشه‌ای گرم می‌تواند هوای مجاور خود را گرم کند و سبب بالا رفتن دمای آن شود.

یک سطح شیشه‌ای سرد، با هوای نزدیک خود گرم می‌شود و این توده هوا، پس از آن که گرمای خود را از دست داد، پایین می‌آید این جریان همرفتی در سمت بیرونی و درونی پنجره و میان جداره‌های شیشه روی می‌دهد.

تشعشع:

یک جسم دریافت کننده، می‌تواند تشعشع گرمایی منتشر شده از یک منبع را منتقل، جذب یا بازتابش کند. هر سطحی، تشعشع را پخش می‌کند.

انتشار موج بلند بسته به دمای سطح است. در سطح‌هایی با دمای اندک، این طیف در محدوده پرتو فرو سرخ (پرتوفروسرخ یا پرتو با موج بلند) است.

شدت تشعشع منتشر شده، به تابندگی سطح بستگی دارد. مقدار تشعشع منتشر شده، از سطح‌های دیگر، بیشتر پیرو عامل‌های بصری است، یعنی آن چه که جسمی می‌تواند از هر جسم دیگر در محیط ببیند.

بخشی از تشعشع دریافتی، منتقل یا بازتابش و بقیه آن، جذب می‌شود. پیچیدگی دیگر مساله این است که تابش، جذب و بازتابش، پیرو طول موج و زاویه برخورد هستند.

از سوی دیگر، قابلیت‌ تابش و جذب در یک سطح کدر، هم ارزش هستند.

برای نمونه، شیشه شفاف معمولی، تشعشع خورشید را به شدت از خود می‌گذراند، اما تشعشع فرو سرخ ساطع شده از اشیای دیگر در همان اتاق را عبور نمی‌دهد.بیشتر این دمای ناشی از تشعشع، جذب می‌شود.

در ارتباط با زاویه برخورد، میزان تابش معمولی در پایین‌ترین اندازه است. 4 درصد و تنها، زمانی به مقدار بسیاری افزایش می‌یابد که میان 60 تا 70 درجه، بیشتر از اندازه معمولی باشد.

به جز نفوذ تدریجی هوا از راه شکاف‌ها و بازشوهای پنجره، امکان جریان هوا، تنها در دو سوی یکی از اجزای پنجره نیز وجود دارد.

نمونه‌های شناخته شده، جریان هوا در پشت یک پرده یا جریان هوا در پشت و میانه تیغه‌های یک پرده کرکره است. در این جا نیز جا به جایی گرما، از راه همرفت «اجباری» و «طبیعی» را می‌توان دید.

تشعشع خورشیدی سومین نوع جریان گرماست. تشعشع خورشیدی و یا تشعشع پخش شده از آسمان، به پنجره می‌تابد و بخشی از آن بازتابش و جذب می‌شود.

بقیه، از راه پنجره، منتقل شده به صورت پرتوی با طول موج کوتاه، به دیوارهای درونی می‌رسد (انتقال مستقیم یا اولیه) میزان جذب و بازتابش، پیرو طول موج و زاویه برخورد هستند.

جنبه دوم تابش خورشید که اغلب اهمیت بسیاری در کارکرد پنجره دارد، روشی است که گرمای جذب شده از تابش خورشید، از پنجره‌ بیرون می‌رود.

برای نمونه، یک جام شیشه، نزدیک به 12 درصد از تابش منتشر شده را جذب می‌کند. این گرمای جذب شده از هر دو سطح پنجره، به درون و بیرون اتاق، جریان می‌یابد.

این کار از جریان‌های همرفت و تابش پرتو موج بلند (گرمایی) و طبق ساز و کار انتقال گرما انجام می‌شود. بنابراین بخشی از این گرما، به درون اتاق خواهد آمد میزان آن بستگی به ضریب‌های همرفت و تابش در سطح‌های درونی و بیرونی دارد.

تاثیر پنجره بر مصرف انرژی در ساختمان

پنجره‌ها اهمیت بسیار زیادی برای محیط درون ساختمان دارند و همچنین عامل بسیار مهم سازگاری هستند.

نخستین کارکرد جام شیشه در دهانه پنجره نسبت به هوای بیرونی این است که امکان تنظیم‌ هوای درونی را به طور محسوس بیشتر می‌کند و مزاحمت‌های باد و هوا را بسیار محدود می‌کند.

پنجر‌ه‌ها با وجود ویژگی‌های‌شان به عنوان اجزای ساختمانی می‌توانند سبب اختلال در محیط گرمایی شوند. شاید نتوان اختلالات را به سرعت دید، اما هر کسی که زمان بسیاری، آرام کنار پنجره بنشیند، آنها را درک می‌کند.

اختلاف گرمایی که می‌تواند پدید آید، بخشی به سبب تشعشع گرمایی و بخشی به دلیل جا به جایی هوا در هنگام گذر از پنجره است. در دمای خارجی پایین، سطح درونی شیشه در یک پنجره با شیشه دو جداره، دمایی میان 12+ در لبه بالایی و 6+ در لبه پایینی خواهد داشت.

در حای که دمای اتاق، 22 درجه باشد. این رقم‌ها اندکی تقریبی هستند و بستگی به شکل هندسی اتاق و جای منابع گرمایی در آن دارند. برای پنجره با شیشه سه جداره، رقم‌ها، 16+ در لبه بالایی و 12+ در لبه پایینی هستند.

با این همه تنها تشعشع نیست که بر تعادل گرمایی فرد، تاثیر می‌گذارد. سطح خنک یک پنجره، هوای کنار شیشه را خنک کرده، هوای سرد به سوی پایین می‌رود.

این کار، انتقال گرما را افزایش می‌دهد و ضریب رسانایی گرمایی، افزایش می‌یابد و تاثیر آن بیشتر می‌شود جبران هوای سرد، غالبا به رفتن به سوی پایین، ادامه می‌دهد و روی کف، حرکت می‌کند و یک جریان چشمگیر هوا را روی کف پدید می‌آورد.

ترکیب جریان هوا با تشعشع گرمایی از بدن، در برابر سطح سرد پنجره، می‌توان ناراحت کننده باشد.

ابزار تهویه‌ای که به خوبی طراحی شده باشد، می‌تواند جریان هوایی پدید آورد که تاثیر مزاحم جریان هوای پایین را که از یک پنجره سرد ناشی شده است، افزایش دهد.

ارتباط میان عایق گرمایی پنجره، منابع گرما‌زا در‌اتاق و سیستم تهویه، و همچنین کاربری اتاق، مسایلی هستند که طراحان باید به آنها توجه کنند.

عوامل موثر در کاهش اتلاف انرژی از راه پنجره‌ها

چارچوب‌های پنجره از مواد گوناگون ساخته می‌شوند. چارچوب‌ها می‌توانند به طور ساده، تنها از یک ماده ساخته شده باشند، و یا این که ترکیبی از مواد مختلف مانند چوب پوشش شده با وینیل یا چوب پوشش شده با آلومینیوم باشند.

هر جنسی، معایب و مزایای خود را دارد. همچنین چارچوب‌های چوبی، مقدار U بالایی دارند و تحت تاثیر دماهای بالا یا بسیار پایین قرار نمی‌گیرند و عموما تعریق را افزایش نمی‌دهند.

مقاومت‌ گرمایی پنجره‌های آهنی بیشتر از آلومینیوم است. اما در مجموع، بیشتر رسانای گرما هستند تا مقاوم در برابر آن. از معایب دیگر آنها، داشتن درزهای بسیار زیاد و هوابندی بسیار بد، به دلیل دست‌ساز بودن و عدم دقت کافی در ساخت آنهاست.

از سوی دیگر چارچوب‌های آلومینیومی، اگر چه مقاومت و شکل‌پذیری خوبی دارند، رسانای خوب گرما هستند و بنابراین گرما را سریع‌تر از دست می‌هند و مستعد تعریق هستند.

با آندایز کردن یا پوشش دادن، می‌توان از زنگ زدگی یا تخریب الکتروشیمیایی آلومینیوم جلوگیری کرد.

همچنین، مقاومت گرمایی چهارچوب‌های آلومینیوم می‌تواند با قرار دادن نوارهای عایق کننده پلاستیکی پیوسته، میان بخشی درونی و بیرونی چارچوب، بهبود یابد.

چارچوب‌های پلاستیکی (وینیلی) که به طور ساده از پی.وی.سی ساخته می‌شوند، مزایای بسیاری دارند. این چارچوب‌ها، با داشتن دامنه وسیعی از شکل‌ها، مقدارهای R از متوسط تا بالا دارند.

شیشه شفاف، به طور سنتی، ماده ابتدایی موجود برای شیشه پنجره در خانه بوده است. اما در سال‌های اخیر، صنعت شیشه‌کاری _‌ یا برش و قرار دادن شیشه در چارچوب‌ها _‌ به طور چشمگیری تغییر کرده است.

اکنون چندین نوع شیشه ویژه، در دسترس است که می‌تواند به کنترل اتلاف گرمایی و تعرق کمک ‌کند.

شیشه‌های کم‌تابش پوشش سطحی ویژه‌ای برای کم کردن انتقال گرما از راه پنجره دارد. این پوشش‌ها 40 تا 60 درصد گرمایی را که معمولا از راه شیشه شفاف، منتقل می‌شود، بازتابش می‌کند؛

در حالی که به همه نور اجازه عبور می‌دهد. این نوع شیشه اغلب دارای لایه‌ای از فلز به ضخامت چند مولکول است.

شیشه جاذب گرما:

رنگ‌های ویژه‌ای دارد که به آن اجازه می‌دهد که تا 45 درصد انرژی خورشیدی ورودی را همراه با کاهش بهره خورشیدی، جذب کند اما مقداری از گرمای جذب شده، از راه رسانایی و تشعشع دوباره از پنجره می‌گذارد.

شیشه انعکاسی:

شیشه‌ای است که با فیلم انعکاسی، پوشانده شده و برای کنترل بهره گرمایی خورشیدی در تابستان سودمند است. این شیشه، همچنین عبور نور را در همه سال کاهش می‌دهد و مانند شیشه جاذب گرما، انتقال خورشیدی را کاهش می‌دهد.

پنجره‌های ضد باد:

این نوع پنجره‌ها می‌توانند بازدهی پنجره‌های دارای شیشه تک جداره را افزایش دهند. ساده‌ترین نوع پنجره‌ ضد باد، یک پرده پلاستیکی است که درون چارچوب پنجره، به صورت نواری قرار داده می‌شود. اگر چه پرده‌های پلاستیکی به سادگی نصب و درآورده می‌شوند،

در عین حال به آسانی خراب شده، امکان دید را کاهش می‌دهند. ورق‌های پلاستیکی صلب و نیمه صلب مانند پلکسی گلاس، اکریلیک، پلی کربنات یا پلی استر تقویت شده با الیاف می‌تواند مستقیما به چارچوب پنجره بسته شود یا در کانال‌هایی دور چارچوب قرار گیرد.

باید توجه داشت شیشه تک جداره استاندارد، ارزش عایق‌بندی بسیار اندکی دارند این شیشه، تنها مرز نازکی را در برابر محیط بیرون ایجاد می‌کند و می‌تواند سبب اتلاف چشمگیر گرما شود.

به طور سنتی، راه اصلاح کارآیی حرارتی پنجره، افزایش تعداد لایه‌های شیشه در واحد بوده است.

زیرا لایه‌های مضاعف شیشه، توانایی پنجره برای مقاومت در برابر جریان گرما را افزایش می‌دهند.

همان‌گونه که بررسی شد، پنجره به عنوان یکی از عناصر مهم ساختمانی، نقش بسیار مهمی در اتلاف انرژی ساختمان یا جلوگیری از آن دارد.

توجه به طراحی و تولید درست پنجره در کارخانه‌های تولید کننده و انتخاب و استفاده درست از پنجره در ساختمان توسط معماران و سازندگان ساختمان می‌تواند سبب سود یا زبان بسیار اقتصادی و زیست محیطی شود.

در آغاز، ممکن است قیمت تمام شده پنجره‌های بهینه از دیدگاه انرژی، از پنجره‌های نامناسب باشد، اما با کمی دقت و بررسی می‌توان دریافت که این سرمایه‌گذاری اولیه، در مدت نه چندان زیادی از راه صرفه‌جویی در هزینه‌های گرمایش و سرمایش ساختمان جبران می‌شود.

بنابراین لزوم توجه هر چه بیشتر به تولیدکنندگان و سازندگان پنجره و ساختمان باید بسیار بیش از پیش به پژوهش و نوآوری و بهره‌گیری از پیشرفت‌های علم و فن‌آوری توجه کرده، خود را با آن هماهنگ و همراه سازند.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی و شهرسازی
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۶:۲۴ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

نمایشگاه آخرین فناوری‌های ژئوماتیک و نقشه‌برداری


شرکت نما پرداز رایانه و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی - گروه نقشه برداری برگزار می‌کنند:

نمایشگاه آخرین فناوری‌های ژئوماتیک و نقشه‌برداریزمان: 16 و 17 اسفندماه 1384 - از ساعت 8:30 الی 16:30

مکان: تهران، اتوبان شهید بابایی، ضلع شرقی اتوبان امام علی (ع)، لویزان، خیابان شهید شعبانلو

تلفن: 9-22945520 داخلی 382
فکس: 22945040


بازدید برای کلیه علاقه‌مندان از مراکز آموزشی، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی و دیگر کارشناسان آزاد است.
منبع: منبع مرکز عمران ایران 
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۶:۲۰ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

سد وزنی - قوسی کریت در نزدیکی طبس که در سال 1350 میلادی احداث شد، با ارتفاع 60 متر تا اوایل قرن بیست

سد وزنی - قوسی کریت
سد وزنی - قوسی کریت در نزدیکی طبس که در سال 1350 میلادی احداث شد، با ارتفاع 60 متر تا اوایل قرن بیستم بلندترین سد جهان بود.

سد وزنی - قوسی کریت در نزدیکی طبس که در سال 1350 میلادی احداث گردید، با ارتفاع 60 متر تا اوایل قرن بیستم بلندترین سد جهان بوده است و می‌تواند به عنوان یک نمونه عالی مهندسی ارزش غریزی و طراحی و ساخت بهینه سد، الهام دهنده مهندسین آب در سراسر جهان باشد که مهمترین چالش‌های بشر در قرن بیست ویکم را در پیش رو دارند. بر اساس فلسفه مهندسی ارزش در هر پروژه‌ای هزینه‌های غیر ضروری وجود دارد و بنظر می‌رسد در سد کریت با تکیه بر خلاقیت و کار گروهی هزینه‌های غیر ضروری به حداقل ممکن کاهش داده شده‌اند.


مهندسی ارزش

مهندسی ارزش، تکنیک مدیریتی که کارآیی آن در عمل به اثبات رسیده و با برخورد سیستماتیک و نظام یافته برای ایجاد تعادل میان هزینه، اتکا پذیری و عملکرد یک محصول یا پروژه یا خدمت مورد نظر تلاش می‌کند. توسعه مفاهیم مهندسی ارزش به مایلز و کارخانه جنرال الکتریک در پایان جنگ جهانی بازمی‌گردد. کمبود مواد اولیه در جریان جنگ جهانی دوم و بکارگیری مصالح جایگزین ارزان‌تر با کیفیت بهتر موجب گردید مایلز مسئول یک طرح تحقیقاتی در این زمینه شود. برای مثال می‌توان به ساخت چرخنده پمپ‌های زیرآبی با یک سوم هزینه ولی با بهبود کیفیت و کارکرد اشاره نمود. نکته جالب این بود که در موارد زیادی بهبود کیفیت و کاهش هزینه مشاهده گردید.

پـس از جنـگ، مدیر بخـش تدارکات Ericher و Miles برای جستجوی مکانیزمی برای نهادینه کردن افزایش کارایی هم عقیده بودند. تحقیقات از سال 1947 تا 1952 به منظور توسعه روشی برای شناسایی و حذف هزینه‌های غیر ضروری انجام گرفت. اولین سمینارهای مهندسی ارزش در سال 1952 در کارخانه جنرال الکتریک برگزار شد. نیاز به کمک از کلیه بخش‌های کارخانه درگیر در تولید و فروش محصول موجب سازماندهی یک تیم چند رشته‌ای چند منظوره گردید. تشکیل این تیم با موفقیت آنی مواجه شد. در برخی موارد 60 تا 80 درصد هزینه‌ها صرفه جویی گردید ولی میزان صرفه جویی در بیشتر موارد در حدود 5 تا 10 درصد بود.

در سال 1954 برنامه تحلیل ارزش در سازمان کشتیرانی نیروی دریایی آغاز گردید و آن ‌را مهندسی ارزش نام‌گذاری کردند. بدنبال نیـروی دریایی،‌ نیـروی هـوایی و زمینـی نیـز برنامـه‌های مهندسی ارزش را راه‌اندازی کردند. توسعه و رشد مهندسی ارزش نشان می‌دهد که پس از آنکه کارفرمایان مهندسی ارزش را در یک پروژه اعمال می‌کردند، اغلب آنرا در پروژه‌های دیگر هم بکار می‌گرفتند. برنامه‌های تشویق پیمانکاران وزارت دفاع به ارائه راهکارهای برای شناسایی و حذف هزینه‌های غیر ضروری در ابتدا با عدم موفقیت مواجه گردید.


محورهای مهندسی ارزش

مهندسی ارزش را می‌توان بصورت خلاصه کار گروهی خلاقانه و نظام‌یافته تعریف نمود. بنابراین محورهای اصلی این تکنیک مدیریتی عبارتند از:

- کار گروهی (Team Working) بوسیله تیمی شامل کارفرما، مشاور، پیمانکار، کارشناسان کلیدی، بهره‌برداران و نماینده کاربران

- انگیزش خلاقیت و نوآوری

- برنامه کاری نظام یافته که کارآیی آن در عمل اثبات شده است.


به عبارت دیگر مهندسی ارزش:

- سیستم محور است

- متکی بر تیم چند رشته‌ای است

- متکی بر هزینه‌های طول عمر است

- بر کارکرد متکی است

- بازنگری طراحی نیست

- پروسه ارزان سازی با قربانی کردن قابلیت‌ها و کارکردها نیست

- یک الزام در تمامی طراحی‌ها نیست

- یک مطالعه در راستای کنترل و تضمین کیفیت نیست

- مطالعه بهینه‌یابی نیست (بهینه‌یابی در چارچوب صورت می‌گیرد در حالیکه در مهندسی ارزش تغییر چارچوب‌ها می‌تواند در دستور کار قرار گیرد)


برنامه کاری مهندسی ارزش (VE Job Plan) الهام گرفته از گام‌هایی است که مخترعینی مانند ادیسون، برادران رایت و ... بکار گرفته‌اند. بنابراین مخترعین بنوعی مهندس ارزش محسوب می‌شوند ولی در حقیقت مهندس ارزش غریزی. لازمه مهندسی ارزش غریزی توان و دانش فنی نادر و فوق‌العاده و نبوغ است که در همه کارشناسان نمی‌توان انتظار داشت.


سد وزنی - قوسی کریت در نزدیکی طبس که در سال 1350 میلادی احداث گردید، با ارتفاع 60 متر تا اوایل قرن بیستم بلندترین سد جهان بوده است و می‌تواند به عنوان یک نمونه عالی مهندسی ارزش غریزی و حداقل نمودن هزینه‌های غیر ضروری ارائه گردد.
منبع:خبرنگاری میراث فرهنگی
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۸:۱۶ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

انجمن بتن ایران با توجه به رسالت اصلی خود که همانا ارتقای سطح دانش عمومی درباره بتن است، آغاز به راه

دومین همایش منطقه‌ای بتن
انجمن بتن ایران با توجه به رسالت اصلی خود که همانا ارتقای سطح دانش عمومی درباره بتن است، آغاز به راه‌اندازی شعب استانی در مناطق مختلف کشور نموده است. استان خراسان سومین استانی است که افتخار تاسیس شعبه انجمن بتن ایران را بدست آورده است و به همین مناسبت و با هدف افزایش دانش فنی مهندسان و دست اندرکاران صنعت ساختمان و بهره گیری از حضور اساتید برجسته دانشگاهی و مجریان مجرب پروژه‌های بزرگ عمرانی، مقدمات برگزاری دومین همایش منطقه‌ای بتن فراهم گردیده است.

به گزارش مرکز عمران ایران، دبیر علمی این همایش در این رابطه افزود: «با توجه به افزایش روزافزون استفاده از بتن در پروژه‌های عمرانی، لزوم آشنایی بیشتر دست اندرکاران این صنعت را با مسائل کمی و کیفی بتن آشکارتر می‌سازد. علاوه بر این سرعت ظهور محصولات و تکنیک‌های جدید در عرصه صنعت ساختمان، ضرورت برپایی همایش‌های علمی و آموزشی در این زمینه را روشن می‌سازد.»


با توجه به این مطالب، اهدافی که برگزارکنندگان دومین همایش منطقه‌ای بتن به دنبال تحقق آنها هستند، عبارتند از:

- آشنایی مهندسان و فعالان صنعت ساختمان با تکنولوژی‌های جدید در این صنعت به ویژه در صنعت بتن

- فراهم آوردن فرصتی جهت تبادل تجربیات و دانشته‌های فعالان بخش صنعت و دانشگاه

- ایجاد فرصتی در راستای همگرایی متخصصان صنعت ساختمان و بتن در جهت بهبود وضعیت ساخت و ساز و توجه به کیفیت‌گرایی در این مقوله


برنامه‌های همایش:

1) سمینار تخصصی

سخنرانان اصلی:

- پرفسور علی اکبر رمضانیان پور با موضوع بتن توانمند

- دکتر همایون ابریشمی با موضوع مدیریت زمانی سازه‌های بتنی

- دکتر داود مستوفی نژاد با موضوع مقاوم‌سازی سازه‌ها توسط FRP

2) کارگاه‌های آموزشی

این بخش با هدف آشنایی مهندسان جوان با مسائل فنی پروژه‌های اجرایی همراه با نمایش عکس و فیلم از مراحل اجرایی آن‌ها برگزار خواهد شد. کارگاه‌های آموزشی منتخب برای ارائه در همایش به شرح زیر است:

- کارگاه آموزشی پروژه الماس شرق

- کارگاه آموزشی سد کریت طبس

- کارگاه آموزشی بتن خود تراکم (از تئوری تا تولید)

3) نمایشگاه ساختمان و تکنولوژی روز

این نمایشگاه با هدف ارائه توانمندی شرکت‌های فعال در عرصه‌های مختلف صنعت ساختمان به صورت جنبی، در محل همایش فعال خواهد بود. با توجه به گردهمایی بیش از هزار متخصص، این نمایشگاه فرصتی را برای افزایش دانش کاربردی مهندسان از یک طرف و معرفی فعالیت‌ها و محصولات شرکت‌ها از سوی دیگر فراهم می‌سازد.معرفی برنامه‌ها و فعالیت‌های انجمن بتن ایران شعبه خراسان:

دکتر اصفهانی
به گزارش مرکز عمران ایران، «دکتر اصفهانی» - مسئول کمیته علمی انجمن بتن ایران شعبه خراسان، اهم فعالیت‌های انجمن را چنین برشمرد:

«انجمن بتن ایران شعبه خراسان متشکل از دو کمیته آموزشی و پژوهشی خواهد بود. هدف اصلی فعالیت‌های آینده کمیته آموزشی برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های مختلف آموزشی، اطلاع‌رسانی و آموزش تغییرات جدید آیین‌نامه‌ای و همچنین بحث‌های جدید در تکنولوژی بتن در راستای ارتقاء سطح علمی مهندسان خواهد بود.

همکاری دانشجویان ارشد و دکتری و همچنین اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های خراسان در امر تحقیقات از جمله فعالیت‌های کمیته پژوهش خواهد بود. ارتباط با شرکت‌های علاقه‌مند به پژوهش و به طور کل برقراری رابطه میان صنعت و دانشگاه، ارائه نتایج تحقیقات و مقالات به سمینارها و کنفرانس‌های مختلف داخلی و بین‌المللی، فرهنگ‌سازی برای ارتقاء سطح کیفی تقاضای بازار برای استفاده از بتن‌های مرغوب و جدید به جهت ایجاد انگیزه و رقابت میان شرکت‌های تولیدکننده بتن و فرآورده‌های بتنی برای بهبود کیفیت تولیدات همگی از اهداف مهم کمیته پژوهش انجمن بتن ایران شعبه خراسان خواهد بود.»
منبع:به نقل از مرکز عمران ایران
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۸:۵ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

«این شرکت اولین آسانسور چرخنده جهان را با موفقیت مورد آزمایش قرار داده است.»

روزنامه ژاپنی « ماینیچی » روز جمعه به نقل از مقامات شرکت « هیتاچی » نوشت: «این شرکت اولین آسانسور چرخنده جهان را با موفقیت مورد آزمایش قرار داده است.»

نمایی از آسانسور چرخنده
به نوشته این روزنامه، در سیستم این آسانسور جدید، می‌تواند همزمان هشت اطاقک آسانسور را به صورت چرخشی به حرکت درآورد.

به گزارش مقامات شرکت ژاپنی هیتاچی، این سیستم جدید علاوه بر کاهش زمان می‌تواند سبب صرفه‌جوبی در فضا تا یک سوم شود.

ماینیچی نوشت: «این سیستم جدید آسانسور برای یک ساختمان ‪ ۲۰‬طبقه طراحی شده است.»

به نوشته ماینیچی، به‌رغم آزمایش موفقت‌آمیز مدل این آسانسور چرخنده ، قانون استاندارد ساختمان ژاپن بدلایل ایمنی اجازه استفاده از این گونه آسانسورها را در این کشور نمی‌دهد.

ماینیچی افزود: «شرکت هیتاچی امیدوار است که بتواند زمینه تغییر قانون یاد شده به منظور تولید و مصرف این آسانسور در ژاپن را فراهم سازد.»
منبع: به نقل از ایرانا
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۶:۵۷ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

سرپرست پارک فن‌آوری شیخ بهایی از راه‌اندازی اولین پارک فن‌آوری فولاد منطقه خاورمیانه در شهر اصفهان خ

سرپرست پارک فن‌آوری شیخ بهایی از راه‌اندازی اولین پارک فن‌آوری فولاد منطقه خاورمیانه در شهر اصفهان خبر داد.

«کورش خسروی» با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: «پارک فن‌آوری فولاد به عنوان اولین پارک تخصصی در خاورمیانه با هدف تجمیع واحدهای تحقیق و توسعه صنایع فولاد، مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، شرکت‌های خصوصی و مراکز رشد فعال در این زمینه راه‌اندازی می‌شود.»

وی افزود: صنعت فولاد که در جهان به عنوان صنعت مادر شناخته می‌شود، در توسعه ایران اسلامی نیز نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند و حفظ این صنعت حیاتی نیاز به سرمایه‌گذاری گسترده در امر تحقیقات و کاربردی نمودن دستاوردهای تحقیقاتی دارد.

خسروی تاکید کرد: این پارک به عنوان یک پارک فن‌آوری جامع تلاش می‌کند تا واحد‌های فن‌آوری متنوع و مختلف مرتبط با صنعت فولاد را که شرایط استقرار در پارک را دارند، در کنار یکدیگر تجمیع کند که این امر به گسترش تعاملات کاری و ایجاد محیط هم افزا با نگرش علم و فن‌آوری منجر می‌شود.

به گفته وی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برای ایجاد و توسعه پارک فن‌آوری فولاد ضمن هماهنگی با صنایع بزرگ فولاد کشور در سیاستگذاری پارک فولاد به اختصاص حداقل بیست هکتار به پارک، سرمایه‌گذاری در خرید تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی لازم و ایجاد زمینه مناسب برای حضور مؤثر دانشگاهیان در پارک می‌پردازد.

خسروی زمینه فعالیت شرکت‌های قابل استقرار در پارک فن‌آوری فولاد را مواد و متالورژی، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت و تولید، اتوماسیون، شیمی و پتروشیمی، مدیریت، کشاورزی و محیط زیست عنوان و تصریح کرد: «زمینه فعالیت این شرکت‌ها باید دارای کاربرد در صنعت فولاد باشد.»

به گزارش ایسنا، سرپرست پارک فن‌آوری شیخ بهایی، واحدهای قابل پذیرش در اولین پارک فن‌آوری فولاد را واحدهای فن‌آوری خصوصی، شرکت‌های خدمات مهندسی، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها، واحدهای تولید نیمه صنعتی و واحد تحقیقاتی وابسته به دانشگاه‌ها و مراکز رشد فن‌آوری عنوان کرد.

گفتنی است، در حال حاضر 32 واحد فن‌آور مرتبط با فولاد در پارک فن‌آوری و مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر هستند.

اولین پارک فن‌آوری فولاد از طرف شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و همزمان با برگزاری سمپوزیوم فولاد 84 در هفته آینده در اصفهان راه‌اندازی می‌شود.
منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران-تهران
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۱:۲۸ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

از ابتدای سال 85 دوره‌های باز‌آموزی جایگزین سیستم مرسوم به آموزش سراسری جهت ارتقای پایه خواهد شد.

دکتر اکبر‌پور مسئول کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اعلام این خبر افزود: « از ابتدای سال 85 دوره‌های باز‌آموزی جایگزین سیستم مرسوم به آموزش سراسری جهت ارتقای پایه خواهد شد. »

وی از تصویب این قانون در وزارت مسکن و شهرسازی خبر داد و افزود: « این قانون به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است. » مسئول آموزش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره نحوه برگزاری دوره‌های بازآموزی گفت: « متقاضیان پس از سپری کردن این دوره‌‌ها در جلسه امتحان جزوه بازی که از همان موضوع دوره برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و در صورتیکه شخص نتواند امتحان را در دفعه اول با موفقیت بگذراند، امتحان‌های مجدد از وی اخذ می‌گردد. »


 منبع: به نقل از ماهانه پیام ساختمان و تاسیسات
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۱:۲۶ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

پل گلدن‌گیت

پل گلدن‌گیت در زمره زیباترین و منحصربه‌فردترین پل‌های متحرک دنیا محسوب می‌شود که با گذشت 69 سال استحکام و زیبایی خود را حفظ کرده است.

نمایی از Golden Gate Bridge
پل گلدن‌گیت که با هزینه 35 میلیون دلار ظرف مدت 4 سال در سانفرانسیسکو ساخته شد، شمال این شهر را به جنوب آن متصل می‌کند. این پل در 28 می سال 1937 ساعت 12 بعدازظهر همزمان با اعلام خبر آماده بهره‌برداری بودن این پل توسط فرانکلین دی.روزولت، رییس جمهور وقت آمریکا، به روی وسایل نقلیه باز شد.

این پل متحرک 4200 فوت طول دارد و سال‌هاست که مستحکم پابرجا مانده است. ارتفاع این پل از سطح آب 220 فوت و وزن آن 887000 تن است. دو برجی که در طول این پل ساخته شده‌اند 746 فوت ارتفاع دارند.

در سال 1997، حدود 41381000 وسیله نقلیه از روی این پل عبور کردند. 30 نفر در هنگام ساخت این پل از روی آن سقوط کردند و به دلیل وزش بادهای شدید، کارگران در هنگام ساخت آن با مشکلات بسیاری مواجه شدند.

ساکنین شهر سانفرانسیسکو این پل را نماد شهر خود به حساب می‌آورند. داستان‌ها و مسایل عجیب و جالبی در مورد این پل وجود دارد. این پل علی رغم نام خود (گلدن گیت به معنی دروازه طلایی) به رنگ طلایی نیست ولی برخی معتقدند که این پل هر سال رنگ می‌شود، در حالی که این امر حقیقت ندارد و تاکنون فقط دو بار رنگ شده است: یک بار در سال 1937 و بار دیگر در فاصله سال‌های 1995 _ 1965.

گفته می‌شود که پل گلدن‌گیت بزرگ‌ترین پل دنیاست. البته این امر در فاصله سال‌های 1937 تا 1964 صحت داشت ولی با ساخت پل ورازانو نروزبین بروکلین و جزیره استیتن در نیویورک، گلدن گیت دیگر در زمره طولانی‌ترین پل معلق دنیا به شمار نمی‌آمد. البته در حال حاضر با ساخت پل‌هایی در منطقه آسیا و اسکاندیناوی (بخشی از شمال اروپا که شامل دانمارک، نروژ، سوئد و فنلاند می‌شود)، تعیین بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل در دنیا مشکل می‌شود.

پل گلدن‌گیت برای میلیون‌ها نفر ساکنین از شهر بزرگ سانفرانسیسکو نقش کلیدی را در برقراری ارتباط و اتصال نقاط مختلف دارد و در واقع به استثنای پل بروکلین هیچ پلی در آمریکا به اندازه این پل از اهمیت و محبوبیت برخوردار نیست.

پل گلدن‌گیت، ابتکار مهندس مشهور «جوزف استراس» بود که پیش از این طراحی 400 پل متحرک را برعهده داشت. «ایرونیگ مارو»، مهندس معمار و مهندس «چارلز آلتون الیس» و «لئون مویسیف» از طراحان پل در اجرای این پروژه بزرگ مشارکت داشتند.

نمایی از Golden Gate Bridge ساخت این پل از 5 ژانویه سال 1933 شروع شد و در آوریل 1937 به پایان رسید و در 27 می همان سال برای تردد عابران پیاده آزاد شد. این پل تنها راه خروجی سانفرانسیسکو به سمت شمال است و از 6 مسیر مخصوص تردد وسایل نقلیه و دو مسیر محل عبور عابران پیاده در هر دو طرف تشکیل شده است در اول سپتامبر سال 2002 عوارض تردد از روی این پل برای وسایل نقلیه موتوری از 3 دلار به 5 دلار افزایش یافت. دوچرخه، موتور و عابر پیاده از پرداخت عوارض معاف هستند.

محدودیت سرعت حرکت روی پل گلدن‌گیت در اول اکتبر سال 1983 از 90 کیلومتر در ساعت به 70 کیلومتر در ساعت کاهش یافت. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز است که این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار (که از شرایط آب و هوایی ویژه آن منطقه است) انتخاب شده است.

این پل از نظر زیبایی‌شناسی و معماری در نوع خود منحصر به فرد است. در ماه جون سال 2001 انجمن مهندسان عمران آمریکا چندین بنا را با نام «بناهای هزاره» معرفی کردند. این بناها عبارت بودند از « کانال پاناما »، « ساختمان ایمپایراستیت » و « پل گلدن‌گیت ». نمایی از Golden Gate Bridge
منبع:به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۱:۲۳ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

سمينارها، همايش‌ها و نمايشگاه‌ها

سمينارها، همايش‌ها و نمايشگاه‌ها


+ نوشته شده در  سه شنبه نهم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۱:۵۶ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

بانک اطلاعات مهندسی


بانک اطلاعات مهندسین
نام خود را در بانک اطلاعات مهندسین به رایگان ثبت کنید:  ثبت نام

برای تغییر اطلاعات پرونده خود، وارد سیستم شوید: ورود به سیستم
+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۷:۱۴ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب  | 

اسامی مهندسین و رتبه های آنها

+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۱۸ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

تبدیل واحدهای مهندسی

Geometry
Length, Area, Volume, Angle

Kinematics
Time, Velocity, Flow

Kinetics
Mass, Density, Force, Energy, Power, Pressure

Miscellaneous
Light, Conductivity
+ نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۱۴ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

نرم افزارهای مهندسی
List of All Softwares in Alphabetical Order:

  A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Software Categories:

 • Architecture and Urban Planning (25)

 • Chemical Engineering (25)

 • Civil Engineering (100)

 • Electrical Engineering (27)

 • General Tools (36)

 • Geology (10)

 • Industrial Engineering (11)

 • Mechanical Engineering (90)

 • Metallurgy (3)

 • Surveying Engineering (32)

 • + نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۱۵:۶ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  همه چیز درباره برج میلاد

  همه چیز درباره برج میلاد

   
   

  برج ميلاد پس از برج سي ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع، چهارمين برج بلند مخابراتي دنياست.

  همه چیز درباره برج میلاد
  اين برج با 435 متر ارتفاع پس از برج سي ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج‌هاي مخابراتي جهان قرار دارد. اين برج از 5 قسمت اصلي شامل: شالوده، ساختمان پاي برج (لابي)،‌ بدنه اصلي برج، سازه راس و دكل تشكيل شده است. ساختمان راس آن يكي از بزرگ‌ترين ساختمان‌هاي راس در برج‌هاي مخابراتي دنياست.
  از ميان طرح‌هاي متعدد پيشنهادي براي معماري برج، سرانجام طرحي برگزيده شد كه با معماري ايراني و اسلامي همخواني بيشتري داشته باشد و بتواند پيروزي ميان سنت‌هاي ديرين و فناوري نوين معماري ايجاد كرده و تمدن اصيل ايراني - اسلامي را به جهانيان عرضه دارد.

  مشخصات قسمت‌هاي مختلف برج:
  قسمت اول، شامل پي و سازه انتقالي است كه زير سطح زمين و از تراز 00/14_ متر تا تراز 00/0 ± برج مي‌شود. پي برج يك پي گسترده دايره‌اي شكل به قطر 66 متر و ضخامت متوسط 4 متر است و در محيط آن كابل‌هاي پس‌كشيدگي، كار گذاشته شده است.
  سازه انتقالي به ارتفاع 15 متر شكلي شبيه به هرم ناقص دارد و شامل يك هسته مركزي توپر و 8 ديوار مايل پشت بنددار است. به منظور تعيين رفتار پي و شناخت نيروها و تنش‌هاي موجود در آن، ابزار دقيقي مانند تنش سنج
   

  " قالب لغزنده موجود در بدنه اصلي برج با توجه به پيچيدگي‌هاي خاص آن طراحي و پس از ساخت بعضي قطعات آن در داخل كشور در پاييز سال 1377 نصب شد. مجموعه قالب از 3 عرشه كاري تشكيل شده است... "

   
   
  و كرنش سنج در نقاط مختلف آن تعبيه شده است. حجم بتن‌ريزي پي و سازه انتقالي تقريبا 21000 مترمكعب است.
  قسمت دوم ساختمان پاي برج است كه 6 طبقه دارد و تا تراز 4/28 + متري ساخته مي‌شود. اين ساختمان به طور عمده شامل فضاهاي تاسيساتي، اداري، خدماتي، هنري، ‌تفريحي و مراكز خريد است و مساحت طبقات آن در مجموع به حدود 15000 متر مربع مي‌رسد.
  قسمت سوم، بدنه اصلي برج است كه سازه‌اي از جنس بتن مسلح دارد و از تراز 00/0 ±، تا 315+ متر امتداد مي‌يابد. شكل كلي آن عبارت است از يك هشت ضعلي مركزي به همراه تعدادي ديوار داخلي و چهار باله ذوزنقه‌اي شكل كه به آن متصل مي‌شود. بزرگ‌ترين قطر بدنه در تراز 00/0±؛ 28 متر است كه با افزايش ارتفاع به تدريج كاهش مي‌يابد و در تراز 240 متر، به حدود 5/16 متر مي‌رسد و تا تراز 302 متر امتداد مي‌يابد. در ضمن ضخامت ديوارها هم متغير است و با افزايش ارتفاع، ‌كاهش مي‌يابد.
  در داخل 3 حفره بدنه اصلي برج،‌ 6 آسانسور 21 نفره با سرعت 7 متر در ثانيه نصب مي‌شود و حفره چهارم نيز به پله اضطراري اختصاص دارد و همزمان با ساخت بدنه، قطعات آن نيز نصب شده است.
  در بدنه اصلي برج علاوه بر آرماتورهاي A3 از آرماتورهاي خاص نيز استفاده مي‌شود. اين آرماتورهاي خاص با بست مكانيكي به هم متصل مي‌شوند و در 4 باله بدنه تا تراز 240 متري مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
  عيار بتن مصرفي در بدنه برج 420 كيلوگرم بر مترمكعب است و مقاومت 28 روزه آن 350 كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع تعيين شده است.
  سيمان مصرفي سيمان نوع II و مواد افزودني بتن شامل فوق روان‌كننده،‌ ديرگير كننده و هوازاست. بتن مصرفي دري بچينگ‌هاي مجاور برج ساخته مي‌شود و پس از آن كه با ميكسر به پاي بدنه آورده شد در زماني حدود 5 دقيقه توسط ويچ به محل تخليه در بالاي قالب حمل مي‌شود. دو آزمايشگاه مستقل كيفيت مصالح و بتن را به طور مرتب بررسي كرده و گزارش مي‌دهند.
  بدنه اصلي برج با روش قالب لغزان اجرا مي‌شود. اين روش براي ساخت سازه‌هاي بلند بتني بسيار مناسب است و سرعت اجرا را به حدود 4 متر در هر شبانه‌روز مي‌رساند. حركت قالب و به تبع آن، آرماتوربندي - بتن‌ريزي و ديگر عمليات اجرايي به طور پيوسته است و توقف جز در موارد از پيش طراحي شده، امكان‌پذير نيست.
  قالب لغزنده موجود در بدنه اصلي
   

  " به منظور ايجاد يك روند عملي در مراحل ساخت و نصب، اين سازه به 6 قسمت تقسيم شده است... "

   
   
  برج با توجه به پيچيدگي‌هاي خاص آن طراحي و پس از ساخت بعضي قطعات آن در داخل كشور در پاييز سال 1377 نصب شد. مجموعه قالب از 3 عرشه كاري تشكيل شده است.
  عرشه فوقاني كه بتن‌ريزي و هدايت قالب در آن انجام مي‌شود.
  عرشه مياني كه مخصوص آرماتوربندي و ويبره زدن بتن است و عرشه آويزان كه نگهداري، عمل‌آوري و ترميم احتمالي بتن در آن صورت مي‌گيرد. بدنه اصلي برج از تراز 00/0± تا 315+ متر طي 9 مرحله كاري انجام شد و تمام حجم بتن‌ريزي آن حدود 31000 مترمكعب است.

  مراحل اجرا
  نخستين مرحله اجرا در تاريخ 12 دي ماه سال 1377 آغاز شد. پس از پايان اين مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفيت 25 نفر در بخش مركزي بدنه نصب شد. هنگام اجراي بدنه،‌ در هر 12 متر يك سقف دسترسي در بخش مركزي ساخته مي‌شد. بازشوها و صفحات مدفوني كه در نقشه‌ها پيش‌بيني شده‌اند، به دقت اجرا مي‌شوند. براي حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سيم‌هاي مسي در بدنه برج كار گذاشته شده كه تا كف پي امتداد دارند و در نهايت به شبكه هم پتانسيل كف پي متصل مي‌شوند. علاوه بر اين به منظور بررسي عملكرد نيروها، در زير پي و بدنه برج ابزار دقيق استاتيكي و ديناميكي در مكان‌هاي مختلف بدنه جايگذاري مي‌شوند كه از نتايج آنها براي كسب اطلاعات بيشتر، براي نگهداري برج و همچنين كارهاي تحقيقاتي مي‌توان استفاده كرد. به همين ترتيب و براي اطلاع از هرگونه حركت احتمالي بدنه برج و محدوده اطراف آن يك شبكه ميكروژئودزي در بدنه و اطراف برج ايجاد شده است، تا در هنگام لزوم توسط دوربين‌هاي دقيق نقشه‌برداري بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط كرد.
  قسمت چهارم ساختمان سازه راس است كه ساختماني 12 طبقه و از جنس اسكلت فلزي است و از تراز 245+ تا 315+ متري
   

  " دكل به طول 120 متر است كه از تراز 315 متر شروع مي‌شود و تا تراز 435 متري ادامه مي‌يابد. در قسمت تحتاني پايه اين سازه به ميزان 7 متر در بتن مدفون شده است... "

   
   
  ساخته مي‌شود. نماي بيروني اين ساختمان شيشه‌اي است و طبقات مختلف آن علاوه بر كاربردهاي تاسيساتي،‌ مخابراتي و تلويزيوني داراي جاذبه‌هاي تفريحي شامل رستوران ‌گردان، سكوي ديد روباز و گنبد آسمان در آخرين طبقه است. مساحت طبقات ساختمان راس برج در مجموع حدود 12 هزار مترمربع است و بيشترين قطر آن 60 متر است. وزن كل اسكلت فلزي اين ساختمان 2 هزار تن است كه توسط تيرهاي شعاعي و اتصالات صفحه فلزي به بدنه بتني متصل مي‌شوند.

  سازه شش قسمتي
  به منظور ايجاد يك روند عملي در مراحل ساخت و نصب، اين سازه به 6 قسمت تقسيم شده است. روش بالابري و نصب 3 بخش اين سازه روش بالابري سنگين ناميده مي‌شود. در اين روش قطعات از قبل ساخته شده،‌ در روي زمين و در پاي برج مونتاژ شده و توسط كابل به يكديگر بسته مي‌شود.
  مجموعه حاصل توسط كابل‌هايي كه به نقاط مشخصي از آن اتصال مي‌يابد، به عرشه‌اي در قسمت فوقاني برج متصل مي‌شود. اين كابل‌ها به جك‌هاي مخصوصي متصلند كه براي عمليات بالابري سنگين از آنها استفاده مي‌شود.
  اعضاي باقي‌مانده نيز توسط بالابري سبك به بالاي برج حمل شده و نصب مي‌شوند. سبد اصلي سازه راس سنگين‌ترين قطعه‌اي است كه با اين روش در برج بالابري مي‌شود و وزني حدود 3 هزار تن دارد. به منظور حصول اطمينان از كيفيت ساخت سازه در كارخانه سازنده، روند ساخت و بازرسي‌هاي موردنياز طي نظامي مدون انجام مي‌شود. اين نظام شامل موارد بازرسي نقشه‌ها و قطعات، تطابق با استانداردهاي موردنظر و گواهينامه‌هاي مربوط به دست‌اندركاران ساخت است.
  قسمت پنجم، دكل به طول 120 متر است كه از تراز 315 متر شروع مي‌شود و تا تراز 435 متري ادامه مي‌يابد. در قسمت تحتاني پايه اين سازه به ميزان 7 متر در بتن مدفون شده است. قطر اين دكل در پايه 6 متر است و در نهايت به 60 سانتي‌متر مي‌رسد و به گونه‌اي ساخته مي‌شود كه آنتن‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني روي آن نصب مي‌شوند.
  بنا به پيش‌بيني مشاور، دكل در دو قسمت 70 متري و 50 متري در داخل بخش مركزي بدنه برج ساخته مي‌شود. پس از ساخته شدن، هر بخش توسط جك‌هاي بالابر به مكان خود منتقل مي‌شود و در آن مكان نصب مي‌شود.

  منبع:روزنامه هموطن سلام
   
  + نوشته شده در  جمعه پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۸:۳۷ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  برج میلاد در آستانه سقوط

  منبع مطلب از روزنامه شرق:  برج میلاد در آستانه سقوط

  آسمان خراش خم شد

  برج میلاد در آستانه سقوط

  برج مخابراتي تهران

  شرق: گزارش هاى غیررسمى حاكى از این است كه پى برج میلاد تهران نشست كرده و در زمین فرو رفته است. گفته مى شود كه حركت رو به پایین برج با چند درجه گردش همراه بوده به این معنى كه برج همزمان در حین پایین رفتن، حركت گردشى نیز دارد و مشخص نیست كه به كدام سمت سقوط خواهد كرد.هنوز علت این رویداد مشخص نشده ولى احتمال مى رود سیلاب ناشى از باران چند روز قبل كه به علت گرفتگى كانال ها سرگردان بود و سرانجام در شرق به زمین فرو رفت، اكنون از غرب تهران بالا آمده و باعث سست شدن خاك برج میلاد و یا آسیب رسیدن به پى آن شده است. یكى از كارشناسان شهردارى درباره خطرات احتمالى سقوط برج میلاد در گفت وگو با شرق ضمن بیان این كه در جبهه هاى جنوبى و غربى برج میلاد چیزى وجود ندارد، گفت: «در شرق برج میلاد خیابان پارك پردیسان واقع شده است. ولى مهم ترین مسئله واقع شدن بزرگراه همت در جبهه شمالى برج است.» وى با اشاره به این كه اگر برج از پى سقوط كند به بزرگراه همت نمى رسد، گفت: «لرزش ناشى از سقوط برج چندین ریشتر زمین لرزه ایجاد مى كند كه ما نگران آن هستیم.» این مهندس شهردارى كه خواست نامش فاش نشود ادامه داد: «در حال حاضر نگرانى اصلى متوجه ساختمان سازمان انتقال خون است كه به هنگام وقوع زمین لرزه آسیب مى بیند یا نه.» یك مقام مسئول در سازمان انتقال خون در پاسخ به این پرسش شرق كه ایا این ساختمان تاكنون تخلیه شده است یا نه، پاسخ داد: « اكنون كارشناسان مشغول بررسى اوضاع هستند. درست است كه این ساختمان روى تپه ساخته شده، ولى نباید فراموش كنیم كه این ساختمان بانك خون كشور است و نمى توان فعالیت آن را به خاطر احتمال سقوط برجى كه چند كیلومتر دورتر است متوقف كنیم.» وى تأكید كرد كه سازمان انتقال خون تا اعلام گزارش شهردارى منتظر مى ماند و هیچ اقدامى نخواهد كرد.
  • احتمال فاجعه ترافیكى در تهران
  یكى از كارشناسان سازمان حمل و نقل و ترافیك تهران درباره وضعیت ترافیكى تهران پس از سقوط احتمالى برج گفت: «همت همینطورى در حالت عادى هم یك فاجعه است، اما اگر پل این بزرگراه كه از روى اتوبان چمران عبور مى كند بر اثر لرزش زمین آسیب ببیند، فاجعه دیگرى رخ خواهد داد. خودروهایى كه قصد دارند به پونك، شهرك غرب، گیشا و امیرآباد بروند دچار مشكل مى شوند. مناطق پونك، شهرك غرب، گیشا و امیرآباد هم همیشه شلوغ هستند. با توجه به روزهاى پایان سال و ترافیك بیش از حد معابر شهر به محض بروز حادثه اى براى اتوبان همت، تنها ۱۰ دقیقه بعد ترافیك تمام شهر را فرا مى گیرد.»
  • یك پاسخ جنجالى
  در حالى كه مسئولین از صحبت كردن درباره وضعیت برج میلاد تهران سكوت اختیار كرده اند، منابع غیررسمى بحث هاى مختلفى را مطرح كرده اند. برخى از كارشناسان هشدار داده اند كه پس از سقوط برج، قطعات خرد شده آن مانند تركش به اطراف پخش مى شود. یكى از مهندسان طراح این بنا در گفت وگو با شرق ضمن رد نكردن احتمال سقوط برج گفت: «به دلیل علمى و اصولى بودن آرماتوربندى و بتون ریزى، برج میلاد بسیار محكم و مقاوم است و اگر سقوط كند تكه تكه نمى شود.« وى فرضیه جدید را مطرح كرد و گفت: «اگر یك میله آهنى را عمودى روى زمین بگذارید و آن را رها كنید، میله پس از برخورد با زمین دوباره بلند مى شود. همین اتفاق براى برج مى افتد.» به گفته وى ممكن است بر اثر اینرسى ناشى از برخورد شدید برج میلاد با زمین، دوباره بلند شود و جاى دیگرى بر روى زمین بیفتد. ولى كجا مى افتد، كسى نمى داند.
  • وحشت عمومى
  در حالى كه انتظار مى رفت وحشت عمومى ایجاد شود و مانند زمانى كه آتشفشان در حال فوران است و مردم شهر را تخلیه مى كنند اهالى گیشا هم فرار كنند، این اتفاق نیفتاد و قیمت ملك و زمین نیز در این محدوده هیچ تغییرى نكرده است. علت این امر درگیر بودن مردم با عید نوروز و تعطیلات یك ماهه است. مى توان گفت كسى به افتادن یا نیفتادن برج اهمیتى نمى دهد.
  •بازتاب حادثه در دنیا
  حادثه رخ داده براى برج میلاد تهران بار دیگر ایران را در ردیف سوژه هاى دسته اول اخبار دنیا قرار داد. شبكه هاى خبرى ایتالیا در حالى كه تصاویر برج میلاد را نمایش مى دادند از برج میلاد به عنوان برادر دوقلوى برج پیزا نام بردند و پرسیدند: «ایا این برادر دوقلوى تازه زنده مى ماند؟!» شبكه ZDF آلمان این حادثه را جالب ترین رویداد خبرى خاورمیانه پس از اخبار عراق توصیف كرد. شبكه خبرى Reuters نیز خبر داد كه شهردار تهران گفته است اگر برج میلاد مانند برج پیزا براى همیشه كج باقى بماند، این برج از پرداخت عوارض شهردارى معاف خواهد شد. در این میان یكى از شبكه هاى ماهواره اى فارسى زبان علت كج شدن برج میلاد را وجود تأسیسات هسته اى ایران در زیر برج میلاد و تركیدگى لوله ها و نفوذ آب اورانیوم به خاك برج عنوان كرده است. ولى جالب ترین خبر را شبكه العالم پخش كرد. یكى از مدیران مؤسسه نشنال جئوگرافیك در گفت وگوى تلفنى با این شبكه مدعى شده طبق محاسبات این مؤسسه، برج میلاد اگر با زمین برخورد كند دوباره بلند مى شود و در تپه هاى عباس آباد، دقیقاً بر روى ساختمان جدید كتابخانه ملى سقوط خواهد كرد.

   

  + نوشته شده در  جمعه پنجم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۸:۲۷ قبل از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  محوطه تاریخی چغازنبیل در استان خوزستان واقع در جنوب‌غربی ایران

  محوطه تاریخی چغازنبیل در استان خوزستان واقع در جنوب‌غربی ایران، در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. ساخت این شهر که حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح در دوران عیلامی‌ها آغاز شد، بعد از حمله آشوری‌ها ناتمام ماند.

  هزاران خشت و آجر استفاده نشده‌ای که در این محوطه باقی مانده، گواهی بر این موضوع است. چغازنبیل به سال 1979 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد.

  تاریخچه چغازنبیل

  چغازنبیل در اوایل قرن 13 قبل از میلاد توسط پادشاه ایلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیکی رود دز ساخته شده و «دوراونتاش» نامیده شد. معنای دوراونتاش «قلعه اونتاش» است.

  البته در برخی متون میخی از این شهر با عنوان «ال اونتاش» به معنی شهر اونتاش نام برده شده است. در مرکز شهر معبد عظیمی به صورت مطبق بنا شده که امروزه دو طبقه از آن هنوز پابرجاست. این معبد «ذیقورات» نام دارد که به دو تن از خدایان بزرگ عیلامیان یعنی «اینشوشیناک» و «نپیریشا» اهدا شده. معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن ایلامی است که تا کنون شناخته شده است.


  دورتا دور ذیقورات را دیواری احاطه می‌کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال‌غربی معابدی برای خدایان «کریریشا»، «ایشنی‌کرب» و «هومبان» بنا شده است. همچنین معابد دیگری در جبهه شمال‌شرقی قرار داشته‌اند.

  مجموعه این معابد توسط حصار دیگری احاطه می‌شده است. در خارج از این حصار بقایای اندکی از خانه‌های شهر در سطح زمین دیده می‌شوند. دورتادور شهر سومین دیوار قرار داشته که کل شهر را محصور می‌کرده. طول این حصار خارجی حدود چهار کیلومتر است. در زاویه شرقی شهر و در نزدیکی حصار خارجی، کاخ‌های شاهی قرار داشته‌اند.

  در زیر یکی از این کاخ‌ها پنج مقبره زیرزمینی کشف شده است که احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته‌اند. در طرف مقابل شهر و بر روی ضلع شمال‌غربی حصار خارجی مخزنی برای آب موجود است.

  «ذیقورات» با تشدید بر روی حروف «ق» و «ر» کلمه‌یی اکدی است. در ایران این کلمه عموماً "زیگورات" نوشته می‌شود. واژه زیگورات از فعل « زیگورو» به معنای "بلند و برافراشته ساختن" مشتق شده است. واژه چغازنبیل نیز متشکل از دو جز «چغا» به معنای تپه و زنبیل به معنای سبد است. گویا قبل از حفاری معبد، ویرانه‌های تپه مانند آن یک زنبیل واژگونه را تداعی می‌کرده است و به همین علت شهر کهن «دور اونتاش» را به این نام خوانده‌اند.

  دلایل ثبت

  معیار 3: مجموعه چغازنبیل گواهی استثنایی بر تمدن کهن و از دست رفته عیلامی‌ها است.

  معیار 4: چغازنبیل نمونه‌ای برجسته از پرستش‌گاه عیلامی‌ها است که با معماری ویژه آن دوران بنا شده است.

  بناهای مهم چغازنبیل

  حصار اول: این حصار در بر گیرنده ذیقورات و معابد و بنای نیایشگاه است که در آن 6 دروازه وجود دارد و از طریق همین دروازه‌ها زائران به محوطه معبد وارد می‌شدند. این حصار دارای ناودان‌هایی است که وظیفه دفع آب را بر عهده داشته‌اند. مصالح به کار رفته در حصار اول خشت و گل‌کوبیده هستند. به این حصار «تمنوس» می‌گفته‌اند.

  حصار دوم: حصاری است که حصار اول و بخشی از بناهای تاریخی چغازنبیل را در بر گرفته است.

  حصار سوم: حصار سوم چغازنبیل نشانگر محدوده شهر بوده است و حصارهای اول و دوم و مجموعه بناهای چغازنبیل را در بر می‌گیرد. مصالح به کار گرفته شده در ساخت این حصار، عموما خشتی هستند.

  در روی این دیوار ناودان‌هایی به فاصله‌های تقریبی 47 تا 50 متر قرار گرفته‌اند. این ناودان‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که آب را به بیرون حصار و به فاصله دوری هدایت کنند تا مانع نفوذ آب به زیر دیوار و اطراف ناودان شوند.

  بناهای داخل حصار اول:

  1 _ معبد ذیقورات یا زیگورات: در مرکز شهر چغازنبیل معبد عظیمی به صورت مطبق بنا شده است. این معبد «ذیقورات» نام دارد که به دو تن از خدایان بزرگ عیلامیان یعنی «اینشوشیناک» و «نپیریشا» اهدا شده. معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن ایلامی است که تا کنون شناخته شده است. معبد زیگورات شامل چهار جبهه است.

  الف _ جبهه شمال‌شرقی: این جبهه از محوطه درونی حصار اول بیشترین میزان تخریب را دارد. عمود بر دروازه جبهه، مسیری کفسازی شده تا دروازه شمال‌شرقی وجود دارد. پلکان سنگی دروازه شمال‌شرقی ورودی سرسرای خارجی این دروازه را تشکیل می‌دهد. در ورودی سرسرا در حدود 50/1 متر پهنا دارد.

  در جلوی این در ورودی دو لولا و کلون سنگی یافت شده‌اند. از مهمترین یافته‌های این جبهه پیدا کردن قطعات متعددی از یک حیوان به صورت برجستگی‌های مدور و از جنس سفال لعابدار بود که پس از جمع‌آوری و مرمت مشخص شد که مجسمه یک گاونر نسبتا بزرگ است. این حیوان حکم یک نگهبان دروازه را برای زیگورات چغازنبیل داشته است.

  ب _ جبهه جنوب‌شرقی: این جبهه به وسیله یک راه کف‌سازی شده به دروازه شاهی متصل شده است که در انتهای آن و در برابر دروازه جنوب‌شرقی دو ردیف سکو به موازات هم دیده می‌شود. این سکوها مخصوص قراردادن هدایای پیش‌کشی بوده است.


  ج _ جبهه شمال‌غربی: این جبهه از زیگورات روبروی مجموعه معابد شمال‌غرب قرار دارد، که شامل سه معبد بسیار مهم (گال، ایشنی کرب و کریریشا) می‌باشند. در سمت غربی این جبهه مسیری کفسازی شده وجود دارد که تا دروازه غربی و از آنجا به معابد چهارگوش غربی متصل می‌شود. در طرف راست ورودی اتاق رواق مانندی وجود دارد.

  د _ جبهه جنوب‌غربی: این جبهه به وسیله سه راه کف‌سازی شده به نیایشگاه‌های سه‌گانه متصل می‌شود. در این جبهه سکویی وجود دارد که از آن به عنوان سکوی قربانگاه و نیز ساعت آفتابی استفاده می‌شده است.

  2 _ معبد الهه اینشوشیناک (ب): این معبد که به الهه اینشوشیناک هدیه شده دارای 5 اتاق است که همگی آنها در یک ردیف قرار دارند. در مدخل ورودی معبد، یک سردر هلالی از خشت و ملات گچ وجود دارد.

  در زیر تاق ورودی دروازه معبد که به «دروازه مجلل» معروف است، آجرنوشته‌هایی دیده می‌شود که در هر دو سمت دروازه قرار دارند. در دروازه مجلل از جنس چوب و مزین به نقش‌هایی با شیشه بوده است. معبد اینشوشیناک دارای سالمترین و بهترین‌ کلون‌ها و لولاهای در و همچنین پاشنه‌های سنگی است.

  معبد دیگری در نزدیکی این معبد قرار دارد که آن هم اینشوشیناک (آ) نام داشته است اما طبق یافته‌های باستان‌شناسان این معبد نسبت به معبد اینشوشیناک (ب) از اهمیت کمتری برخوردار بوده است.

  3 _ مجموعه معابد شمال‌غربی: این سه معبد موقعیت ممتازی در شهر باستانی «دور اونتاش» داشته‌اند. این مجموعه در مجاورت حصار درونی در جبهه شمال‌غربی ذیقورات قرار دارند و از دو نیایشگاه برای ایشن‍ی کاراپ و کی‌ر‌یریشا که مستقیماً به روی صحن شمال‌غربی باز می‌شوند و نیاشگاه سوم که برای خدای گال ساخته شده تشکیل می‌شوند.

  4 _ معبد چهارگوش غربی: هر یک از اضلاع این معبد 17 متر است و هریک از چهار زاویه آن به سمت یکی از جهات اربعه قرار دارد. ورودی این معبد در شمال‌شرقی آن تعبیه شده است، سقف تمام اتاق‌ها در این معبد با خشت خام به صورت طاق هلالی از نوع آهنگ پوشانده شده است.

  5 _ معبد چهارگوش جنوب‌شرقی: هر یک از اضلاع این معبد که زوایای آن به طرف جهات اربعه است 18 متر است. حیاطی در زاویه غربی بنا قرار گرفته است، که اتاق‌های معبد به این حیاط وابسته‌اند. ورودی آن در روی وجه جنوب‌شرقی قرار گرفته و بر دالان کوچکی باز می‌شود.

  6 _ نیایشگاه‌های سه‌گانه: روبروی جبهه جنوب‌غربی سه نیایشگاه شناسایی شده‌اند و اشیایی از آنها به دست آمده که نذوراتی بوده است که سربازان آشور میلی به غارت آنها نداشته‌اند. از اشیای یافت شده در این سه نیایشگاه می‌توان به قرص‌هایی تزئینی که برای تزئین در به کار می‌رفته‌اند، مهره‌هایی از جنس خمیر شیشه، مجسمه‌های گراز، گاو کوهاندار، لاک پشت، پرندگان و حیوانات کوچک از جنس خمیر شیشه و انگشتری از جنس قلع با روکشی از طلا که در آن دایره‌ای از آهن قلم‌زنی شده است، اشاره کرد.

  7 _ دروازه بزرگ: دروازه بزرگ بزرگترین و عریض‌ترین دروازه‌ای است که در دیوار حصارهای اطراف ذیقورات تعبیه شده است و مخصوص تردد شاه و درباریان بلندمرتبه بوده است. در این دروازه کلون‌های سنگی مشابهی بسته م‍‍ی‌‌شده که توسط بست‌های فلزی به در چوبی متصل بوده‌اند.

  8 _ دروازه ارابه‌ها: این دروازه در گوشه جنوبی حصار اول واقع شده است. و کف‌پوشی از سنگ بر روی سطح دروازه دیده می‌شود. درز این کف‌پوش سنگی را با با ملات قیر معدنی پر کرده‌اند. بر روی این سنگ‌فرش آثاری شبیه به آثار چرخ گاری دیده می‌شود و به همین دلیل این دروازه به نام دروازه ارابه‌ها مشهور شده است. چهارپایان را برای قربانی کردن در معابد از این دروازه وارد می‌کرده‌اند.

  9 _ دروازه شمال‌شرقی: این دروازه بزرگترین و مهمترین دروازه تمنوس است که چهار برج دارد. دو برج در خارج و دو برج دیگر در داخل حصار واقع شده است. تمام کف دروازه با آجرهای شکسته‌ای که هنوز هم لکه‌هایی از آنها باقی مانده فرش شده بوده است.

  10 _ دروازه اینشوشیناک و دروازه غربی دو دروازه دیگر حصار اول بوده‌اند.

  بناهای داخل حصار دوم

  1 _ معابد هیش‌میتیک و روهوراتیو: این معبد که در نزدیکی دروازه شمال‌شرقی تمنوس قرار دارد وقف دو الهه مذکر به نام‌های هیش‌میتیک و روهوراتیو بوده است. در این معبد 21 آجر کتیبه دار یافت شد که نام این دو خدای باستانی عیلامیان را بر خود داشتند.

  2 _ دروازه شمال‌شرقی: این دروازه در روبروی دروازه شمال‌شرقی حصار اول قرار دارد. کف‌پوشی که سطح این دروازه را پوشانده است، از طرفی به جبهه جنوب‌شرقی ذیقورات متصل شده و از طرف دیگر تا جبهه شمال‌غربی و نزدیک معبد گال امتداد دارد. در درون این دروازه و در سمت شرقی آن یک پلکان یافت شده است.

  3 _ دروازه شوش: این دروازه در دیوار جنوب‌غربی قرار دارد و به سمت شهر شوش است. چهار برج به این دروازه تکیه زده بوده اند که گذرگاه باریکی را به وجود می‌آوردند. این گذرگاه باریک نشان می‌دهد که از این دروازه فقط عده معدودی گذر می‌کرده‌اند و وارد تمنوس می‌شده‌اند. کف این دروازه با خشت شکسته فرش شده و زمین بیرون این دروازه را با سنگریزه فرش کرده اند.

  4 _ دروازه مسدود شده: در 163 متری زاویه شرقی و 81 متری گذرگاه شاهی قرار دارد. این دروازه از نظر معماری و ابعاد، نسبتاً ساده است و به نظر می‌رسد که تمام این دروازه را مسدود کرده‌اند. دلیل چنین حذفی روشن نیست. از این دروازه گذرگاهی شروع می‌شود که آن را به سه قسمت مرکزی دروازه با دری یک لنگه منتهی می‌کند.

  5 _ گذرگاه شاهی: در دیوار جنوب‌شرقی دروازه دیگری وجود دارد که به گذرگاه شاهی معروف است. قسمت مرکزی این دروازه با کفسازی زیبایی از آجرهای سالم پوشیده شده بود، که در امتداد طول دیوار جنوب غربی‌اش سکوئی به عرض 2 آجر وجود دارد. این دروازه، تنها دروازه‌ای است که پلکانی خم شده به شکل آرنج در آن وجود داشته و همین پلکان صعود به بالای برج‌ها و دیوار حصار را آسانتر می‌کرده است.

  6 _ برج نورکیپرات: این برج که پیش‌آمدگی آن بطرف بیرون است، در وسط دیوار جنوب‌شرقی و درنزدیکی گذرگاه شاهی قرار دارد. در ساخت این برج از آجر استفاده شده است.

  7 _ مجموعه غربی: دیوارهای پیدا شده در این مجموعه از آجر شکسته ساخته شده بودند. ضخامت این دیوارها بسیار کم است. یک آشپزخانه ابتدایی هم در این مجموعه قرار دارد. این بنا برای سکونت کارگران ساخته شده ‌بوده است.

  8 _ مجموعه شمال‌غربی: این مجموعه با دیوارهایی از آجر شکسته ساخته شده است. دیوارهایی که سه حیاط و دو اتاق ساخته شده به درازا را محاط می‌کردند. در درون این مجموعه محوطه محصوری پیدا شد، که با دو دیواره از خشت خام درست شده بود. در این محوطه گذرگاه عریضی وجود دارد، که به طرف حصار تمنوس می‌رود. در این گذرگاه آثاری از یک ناودان و دو سکوی خشتی وجود دارد.

  9 _ مجموعه شرقی: این مجموعه، که در ضلع شرقی حصار اول (تمنوس) واقع شده متشکل از چهار نیایشگاه است. نمای تمام این نیایشگاه‌ها رو به گذرگاه شاهی است. این مجموعه توسط راهی کفسازی شده که فقط قسمتهای ناچیزی از آن باقی مانده است، به گذرگاه شاهی متصل می‌شود.

  10 _ زاویه شمالی تمنوس: در این بخش 9 مورد کفسازی شده با آجر شکسته از زیر خاک پیدا شد، که همه به موازات همدیگر بودند. طول این کفسازی‌ها به 30 متر می‌رسید و عرض هر یک از آنها بطور متوسط 50/4 متر بود.

  در این منطقه هم چنین مصالح ساختمانی و اتاق‌های نیمه تمامی یافت شد که نشان از یک عملیات ساختمانی نیمه تمام بود. یافته شدن مصالح بنایی و نیز سه نواری که یکی از آنها پر از قیر معدنی و یکی دیگر مملو از گچ بود صحت این فرضیه را تائید کرد. در کنار این مصالح دو حلقه چاه کشف شد که با توجه به آب شور و غیر قابل شرب این چاه‌ها گمان می رود از آب آنها برای عملیات ساختمانی استفاده می‌کرده‌اند.

  11 _ مجموعه جنوب‌شرقی: این مجموعه شامل سه حیاط است که در اطراف آنها اتاق‌هایی ساخته شده است. این اتاق‌ها بلند و باریکند و سکوهایی نیمکت مانند دارند. ساختمان این بخش نیز به دلیل هجوم ویرانگر آشوری‌ها ناتمام مانده است.

  بناهای دیگر چغازنبیل

  ورودی شاهی: این ورودی مجلل که در دیوار حصار خارجی شهر در ضلع جنوب‌شرقی نزدیک به کاخ شماره 3 باز شده است از 3 قسمت تشکیل می‌شود.

  الف _ دروازه بزرگ: که در حصار اول قرار داشت و شرح آن در بخش بناهای داخل حصار اول آمد.


  ب _ حیاط بزرگ: زوایای این حیاط به طرف جهات اربعه است و پیادرویی از آجر شکسته به عرض 70/2 در حاشیه درونی آن وجود دارد. در ضلع جنوب‌غربی و در تمام طول حیاط 2 ردیف موازی از اتاق‌ها دیده می‌شود که بین آنها و دیوار حصار شهر بن‌بستی وجود دارد که آبهای حیاط از آنجا جاری می‌شده‌اند. در ضلع باریک بنا و در طول حصار تنبوشه‌ای سفالین به قطر 15 سانتیمتر از زیر دیوار میانی می‌گذرد که آب اتاق درونی را به طرف اتاق طرف بیرونی هدایت می‌کرده است.

  کانال کوچکی از اتاق ردیف خارجی عبور می‌کند و پس از گذشتن از زیر دیوار در درون تنبوشه‌ای دیگر آب را به بیرون یعنی به طرف جنوب‌غربی می‌ریزد. در 16 متری اینجا راه آب مشابهی آب اتاق‌های مجاور را با شرایطی دیقیقاً مشابه تخلیه می‌کند و بالاخره راه آب سومی که مشابه راه آب قبلی است در 6 متری زاویه غربی اتاق‌ها قرار گرفته است.روی ضلع شمال شرقی حیاط فقط یک ردیف اتاق وجود داشت.

  ج _ دروازه شاهی: دروازه شاهی که مقابل دروازه بزرگ قرار دارد، فقط یک درگاهی دارد که با دو لنگه در بسته می‌شود. کف این دروازه با خشت خام فرش شده است و روی آن را با سنگفرشی از سنگ‌های تخت پوشانده‌اند. در اینجا پلکانی امکان دسترسی به پشت‌بام را فراهم می‌کند.

  گذرگاهی به عرض 4 متر ارتباط بین این حیاط و این دو اتاق را تأمین می‌کند. فقط اتاق‌هایی که در طول شمال‌شرقی قرار دارند دارای پوشش کفی با خاک کوبیده شده هستند. در جریان کشف دروازه شاهی، در سه محل مختلف خمره‌هایی پیدا شدند که در وجه خارجی دیوارها کار گذاشته شده بودند.

  این خمره‌ها بقایای اطفال سن پایین را در برداشته که آنها هم آهکی شده بودند. این دروازه که به دروازه شاهی معروف است، دروازه عدالت نیز نامیده شده است. در درون این دروازه بوده که شاه عدالت را به سبک شاهانه اجرا می‌کرده است.

  کاخ آرامگاه‌ها: در ضلع جنوب‌شرقی چغازنبیل و در نزدیکی حصار سوم، مجموعه بناها‌یی قرار دارد که به آن محوطه شاهی گفته می‌شود. کاخ آرامگاه‌ها در این محوطه قرار دارد. این نام را به دلیل وجود پنج مقبره‌ زیر زمینی سرداب مانند در این کاخ، بر آن گذاشته‌اند. این مقابر آرامگاه پادشاهان و شاهزادگان ایلامی‌ بوده‌اند. علاوه بر این آثاری از تزئینات شیشه‌ای و گل‌میخ‌های لعابدار در کاخ به دست آمده است.

  کاخ شماره 2: این کاخ سه حیاط دارد و با خشت خام ساخته شده است. در این کاخ چندین اتاق و یک حمام نیز وجود دارد.

  کاخ شماره 3: این کاخ که در نزدیکی زاویه شرقی حصار بیرونی شهر قرار دارد، دو حیاط دارد. حیاط‌های این کاخ نیز مانند کاخ شماره 2 توسط اتاق‌هایی متصل به هم ولی با امکانات و راحتی بیشتر نسبت به اتاق‌های کاخ شماره 2 محاط شده است.

  نیایشگاه نوسکو: این بنا که در محوطه سکونت شاه قرار دارد به شکل (تی) انگلیسی است و نیایشگاه خصوصی شاه و خانواده سلطنتی بوده است.

  مخزن: چسبیده به حصار خارجی رو به جبهه شمال‌غربی ذیقورات، تاسیساتی متشکل از یک مخزن در خارج دیوار و یک حوض واقع در درون حصار وجود دارد و شبکه ارتباطی آنها یک سیستم متشکل از نهرهای کوچک بوده است.

  آب ذخیره شده در مخزن از طریق همین سیستم وارد حوضی کوچک می‌شده و ساکنان چغازنبیل آب مصرفی خود را از این حوض بیرون می‌کشیدند. برای اینکه آب به این مخزن برسد کانالی نزدیک به 50 کیلومتر حفر می‌شود. این کانال از رود کرخه شروع می‌شود.


  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۱:۲۷ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  نخستین نقشه‌های برجسته نمای ایران در سازمان جغرافیایی وزارت دفاع طراحی و منتشر شد.

  تمامی حقوق این عکس متعلق به سازمان خبرگزاری دانشجویان ایران است.
  نخستین نقشه‌های برجسته نمای ایران در سازمان جغرافیایی وزارت دفاع طراحی و منتشر شد.

  به گزارش ایسنا، سردار دکتر «عیسی گل‌وردی»، رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: «در تولید این نقشه که با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌های ایرانی در ایستگاه زمینی «سپهر» پردازش شده، از آخرین فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است.»

  وی خاطرنشان کرد: «ایران بعد از آمریکا دومین کشوری است که این نقشه‌ها را در مقیاس یک 250 هزارم به صورت برجسته و با رعایت هندسه و مقیاس دقیق تولید کرده است.»

  سردار گل‌وردی با بیان این که این نقشه در ابعاد 200 در 180 سانتی متر با دقت یک میکرون به صورت کاملا واقعی، بسیار ریز و با در نظر گرفتن جزئیات طراحی شده است، یادآور شد: «مبانی نظری این نقشه در حدود سه سال است که تدوین شده و در سال 84 به مرحله اجرا و تولید رسیده است.»

  دکتر گل وردی با اشاره به این که این نوع نقشه‌ها کاربردهای مشترک نظامی و عمرانی دارند، تصریح کرد: «نقشه‌های برجسته با مقیاس‌های مختلف به ویژه مقیاس یک 250 هزارم از کشور می‌باشد که کاربردهای زیادی دارد.

  این نقشه با تکنیک نقشه‌های عمومی و پرینترهای سه بعدی و دستگاه‌های ماشین افزار سی.ان. سی. قالب‌های آن تراشیده شده و با یک متدولوژی جدید روی PVCهایی که توان آن را دارند تولید می‌شوند و در صورتیکه وکیوم شوند می‌توانند هندسه خود را حفظ کنند.»

  رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: ‌«تهیه DEM سه بعدی منطقه با استفاده از تصاویر سه بعدی ماهواره‌یی، تهیه قالب نقشه برجسته با استفاده از پرینترهای دیجیتالی، چاپ تصویر به همراه اطلاعات پلانیمتری منطقه بر روی ورقه‌های مخصوص و اجرای پرس آن بر روی قالب نقشه با بهره‌گیری از دستگاه‌های بسیار دقیق، مراحل طراحی و تولید این نقشه است.»

  به گزارش ایسنا، وی در ادامه گفت: «این سازمان هم اکنون توانایی تولید 6500 نقشه در سال را دارد که در کمتر از شش ماه این کار را انجام می‌دهد که قبلا توسط مستشاران خارجی انجام می‌شد.»

  دکتر گل وردی در پایان تولید اطلاعات جغرافیایی را از اهم فعالیتهای این سازمان عنوان کرد و افزود: «ما از 130 هزارمکان در کشور 250 آیتم اطلاعات جغرافیایی را تولید می‌کنیم که هر 10 سال یکبار آنها را به روز می‌کنیم.»


  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۵۲ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی از بلندترین برج‌های جهان به شمار می‌آیند که در ساخت آنها سبک خاصی از

  برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی از بلندترین برج‌های جهان به شمار می‌آیند که در ساخت آنها سبک خاصی از معماری به کار گرفته شده است. این برج‌ها در واقع به دلیل تلفیق معماری مدرن سنتی منحصر به فرد بوده و نماد کشور مالزی هستند.

  نمایی از برج‌های دوقلوی پترناس
  شاید این مساله خیلی رایج نباشد که یک بنا، نماد یا سمبل یک کشور یا ملت محسوب شود، اما بناهایی همچون برج ایفل در فرانسه، ساختمان ایمپایراستیت در ایالات متحده و برج‌های پترناس در مالزی این گونه هستند.

  برج‌های دوقلوی مالزی همزمان با شکوفایی اقتصادی قاره آسیا در مالزی واقع در کرانه اقیانوس آرام ساخته شدند. شرکت ملی نفت مالزی برای توسعه عملیات اجرایی خود نیاز به مقری جدید داشت که این امر در نهایت منجر به ساخت این برج‌ها شد.

  به خاطر سبک خاص و جالب توجهی که در معماری این برج‌ها به کار رفته است، تصاویر آنها در فیلم‌ها، تلویزیون‌ها، کتاب‌ها و حتی بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته است. این برج‌ها به دلیل شیشه‌ای بودن دیواره‌شان ظاهری پرزرق و برق دارند، اما در عین حال از ستون‌هایی کنگره‌دار تشکیل شده‌اند که به آنها جلوه‌ای زیبا و ملموس می‌دهند. برج‌های دوقلوی پترناس با یک پل هوایی که در طبقه 42 نصب شده است به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

  این پل 192فوت طول و از سطح زمین 558 فوت ارتفاع دارد و دو پایه موقعیت آن را ثابت حفظ می‌کند.فضایی که برج‌های پترناس اشغال می‌کنند به شکل یک ستاره 8 گوشه با برجستگی‌های دایره مانند است که در آسیا و اسلام متداول است و در واقع سمبل صلح و رستگاری محسوب می‌شود. برای ساختمانی با این ویژگی‌های خاص چگونگی رفت و آمد مردم در اطراف آن مساله‌ای است که توسط طراحان این برج‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

  از ورودی اصلی این برج‌ها، افرای که قصد دارند به طبقات زوج بروند می‌توانند سوار آسانسور شوند، کسانی هم که قصد رفتن به طبقات فرد را دارند می‌توانند با پله برقی یک طبقه بالا رفته تا سوار سری دوم همان آسانسورها شوند. به این ترتیب یک مجموعه آسانسور به دو طبقه همزمان می‌تواند سرویس دهد.


  هر یک از این برج‌های 88 طبقه، فضایی معادل 218 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده‌اند که در فاصله سال‌های 1992 تا 1998 ساخته شده‌اند. طراحان این برج‌ها «سزار پلی» و شرکایش بودند که پروژه ساخت این دو برج دوقلوی منحصر به فرد را در مرکز کوالالامپور پایتخت مالزی به مرحله اجرا درآوردند.

  ساخت این برج‌ها هزار و 600 میلیارد دلار هزینه در برداشته است. این دو برج با 32 هزار پنجره و 1483 فوت (452 متر) ارتفاع بلندترین بناهای دنیا به شمار می‌روند که البته در این مورد اختلافاتی وجود دارد. اگر بر بالای بالاترین طبقه برج سیرز (Sears) در شیکاگو بایستیم 200 فوت بالاتر از آخرین طبقه برج‌های پترناس خواهیم بود.

  بلندترین طبقه برج‌های پترناس 1242 فوت از سطح زمین ارتفاع دارد و بقیه بنا یک اثر معماری مخروطی شکل است. در حالی که ارتفاع بلندترین طبقه برج سیرز از سطح زمین 1450 فوت است، اما بالای این برج تنها آنتنی که ارتفاع برج را به 1730 فوت می‌رساند، قرار گرفته است. برخی معتقدند که برج‌های پترناس چون در انتها به یک مخروط و نه یک آنتن ختم می‌شوند، بلنترین بناهای دنیا به شمار می‌آیند.

  نمایی از برج‌های دوقلوی پترناس ساختمان «امپایراستیت - Empire State Building» هزار و چهارصد و هفتاد و دو (1472) فوت ارتفاع دارد حتی با وجود آن که 222 فوت آن برای ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  اگر بخواهیم طول آنتن‌هایی را که بر فراز برج‌ها نصب می‌شوند جزو ارتفاع کلی بناها به حساب آوریم، برج مخابراتی CN تورنتو در کانادا هم در شمار بلندترین بناها باید محسوب شود. البته باید در نظر داشت که این برج بیشتر در وهله اول کاربرد مخابراتی دارد و بعد از نظر توریستی مورد توجه است. از طرفی برج تلویزیونی KTHI در بلنچارد واقع در شمال داکوتا با 063/2 فوت ارتفاع بلندترین بنای ساخت بشر بر روی کره زمین است.

  طرح برج‌های دوقلوی پترناس در مالزی به دلیل بهره‌گیری از بالاترین فن‌آوری‌های روز در ساخت آن و تلفیق سبک معماری نوین و سنتی (الهام گرفته از فرهنگ ملی این کشور) جایزه دریافت کرده است.

  در اجرای این طرح ابتکارات بسیاری انجام گرفته است. حتی در چگونگی کاربرد مصالح آن نیز مسایل خاصی رعایت شده است. طرح هندسی این بناها علاوه بر زیبایی، حداکثر فضای موجود را مورد استفاده قرار داده است و از بیشترین میزان در معرض نور قرار داشتن برخوردار است. این بنا در واقع نماد و معرف پیچیدگی‌های جامعه امروزی مالزی و نشات گرفته از فرهنگ غنی این ملت است. نمایی از برج‌های دوقلوی پترناس
  منبع:بهنقل از پایگاه اطلاع رسانی و شهر سازی
  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۴۷ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  براساس نتایج تحقیق یک استاد دانشگاه، مصرف سوخت یک خودرو در دوربرگردان‌ها هفت برابر بیش از ایستادن پش

  براساس نتایج تحقیق یک استاد دانشگاه، مصرف سوخت یک خودرو در دوربرگردان‌ها هفت برابر بیش از ایستادن پشت چراغ قرمز است.

  به گزارش ایرنا، دکتر «بهنام امینی» استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در این باره افزود: «یک خودرو در پشت چراغ قرمز ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬متر را طی می‌کند تا از چراغ قرمز عبور کند اما با استفاده از دوربرگردان حداقل باید یک کیلومتر مسافت را طی کند و این خود منجر به افزایش مصرف سوخت می‌شود.»

  وی ادامه داد: «این تحقیق که بر روی ‪ ۳۵‬دوربرگردان در تهران انجام شده، نشان داده است که استفاده از دوربرگردان‌ها تاثیری در کاهش مصرف سوخت ندارد و باافزایش هفت برابری مصرف سوخت، آلودگی هوا به میزان سه تا چهار برابر نیز افزایش می‌یابد.»

  این استاد دانشگاه گفت: «متاسفانه در شهر تهران شبکه حمل و نقل در شرایط نامطلوبی قرار دارد به نحوی که در بیش از ‪ ۴۰‬درصد طول شبکه حمل و نقل در شهر تهران شرایط نامطلوب ترافیکی وجود دارد.»

  امینی افزود: «در این مسیرها خودروها با سرعت کمتر از ‪ ۲۰‬کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند که این خود بر میزان انتشار آلاینده‌ها می‌افزاید.»

  وی با اشاره به اجرای طرح تردد زوج و فرد خودروها در شهر تهران، ادامه داد: «طرح تردد زوج و فرد خودروها تاثیر چندانی بر کاهش مصرف سوخت نداشته و اثرات منفی نیز مانند افزایش طول سفرها و تاخیرها را به دنبال داشته است.»

  وی گفت: «با توجه به موقعیت اقلیمی شهر تهران ظرفیت شبکه حمل و نقل تعیین‌کننده ظرفیت تردد خودروها نیست بلکه این ظرفیت زیست محیطی است که ظرفیت تردد خودروها در شهرها را تعیین می‌کند.»

  امینی افزود: «ناعادلانه‌ترین شیوه جابجایی براساس شماره سمت راست خودرو است که تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد.»

  وی اظهارداشت: «باید توجه کرد که در وضعیت آلودگی هوا در درجه اول رانندگان بویژه رانندگان حرفه‌ای و نیروهای راهنمایی و رانندگی از آلاینده‌های هوا آسیب می‌بینند.»

  این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: «توجه به تعیین اولویتها در جابجایی‌ها، گسترش حمل و نقل عمومی و انجام مطالعات کارشناسی در جهت کاهش آلودگی هوا از مهمترین راهکارهای کاهش آلاینده‌های هوا است.»
  منبع: ایرنا
  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۳۸ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  «از نیمه دوم سال آینده فعالیت کارگران ساختمانی بدون کارت مهارت فنی در کارگاه‌های ساختمانی ممنوع خواه

  «از نیمه دوم سال آینده فعالیت کارگران ساختمانی بدون کارت مهارت فنی در کارگاه‌های ساختمانی ممنوع خواهد بود.»

  به گزارش ایسنا، «خلخالی» ـ مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای ـ در یک نشست مطبوعاتی در مورد صدور کارت فنی کارگران ساختمان، گفت: «این کار که بر عهده وزارت کار و امور اجتماعی بوده است، با برگزاری جلساتی بین وزارتخانه‌های کشور، کار، مسکن و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کار خود را از ماه گذشته آغاز کرده است.»

  او افزود: «در مرحله اول، کارگران چهار رشته بتن‌ریزی و بتن‌سازی، آرماتوربندی، اسکلت‌سازی فلزی و جوشکاری و قالب‌بندی، شناسایی و کارت شناسایی موقت برای آن‌ها تعیین می‌شود.»

  «خلخالی» بیان کرد: «سپس این کارگران تعیین سطح و تحت آموزش قرار گرفته و کارت فنی دائم برای آنها صادر می‌شود که مقرر شده تا پایان شهریورماه سال آینده (1385) کلیه کارگران این رشته‌ها کارت فنی خود را دریافت کنند. لذا پس از این زمان از فعالیت کارگران فاقد پروانه در کارگاه‌های ساختمانی جلوگیری به عمل می‌آید.»

  او تصریح کرد: «اجرای این طرح هیچ هزینه‌ای برای کارگران ندارد و دولت هزینه آن‌ها، حتی در مرحله آموزش را پرداخت می‌کند.»

  مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای گفت: «تاکنون 40 تا 50 هزار نفر از کارگران در استان‌های مختلف کارت مهارت فنی دریافت کرده‌اند اما آمار واقعی کارگران ساختمانی بیش از یک میلیون نفر است.»

  وی در مورد تصویب شیوه‌نامه‌ی ماده 33 قانون نظام‌ مهندسی اظهار کرد: «براساس این قانون فعالیت‌های فردی مهندسان به فعالیت‌های جمعی در قالب شرکت‌های حقوقی، دفاتر مهندسی و شرکت‌های مشاوره تبدیل می‌شود. هم‌چنین رابطه مالی بین ناظر و مالک ساختمان قطع خواهد شد.»

  خلخالی با بیان این که تاکنون برای 17 تا 18 هزار ساختمان شناسنامه فنی صادر شده است بیان کرد: «پس از ابلاغ این شیوه‌نامه کلیه ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند باید شناسنامه فنی ساختمان داشته باشند. هم‌چنین بیمه تضمین کیفیت ساختمان‌ها نیز تهیه و در دستور کار هیات دولت قرار گرفته است که این لایحه باید به تصویب مجلس نیز برسد.»

  او با اشاره به اتمام مدت اعتبارنامه‌های اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تا 6 ماه آینده، گفت: «وزارت مسکن موظف است چهار ماه قبل از اتمام مدت این اعتبارنامه هیات اجرایی سازمان‌ها را مشخص کند که بر این اساس 19 خردادماه سال آینده انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی کل کشور برگزار خواهد شد.»

  مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای گفت: «تعداد مهندسان تحت پوشش سازمان نظام مهندسی از 18 هزار و 500 نفر در سال 79 (سال تاسیس سازمان نظام مهندسی) به 102 هزار نفر در سال 84 افزایش یافته است.»
  منبع: ایسنا
  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۳۶ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  یک مبتکر خراسانی از ابداع یک نوع عایق رطوبتی طرح‌دار رنگی با قابلیت افزایش پایداری ساختمان و مقاومت

  یک مبتکر خراسانی از ابداع یک نوع عایق رطوبتی طرح‌دار رنگی با قابلیت افزایش پایداری ساختمان و مقاومت در برابر زلزله و سهولت نصب خبر داد.

  به گزارش ایسنا، «مهدی علی احمدی»، مبتکر این عایق ساختمانی منطقه خراسان گفت: «این عایق که در تیر ماه سال جاری به عنوان اختراع به ثبت رسیده، با قابلیت افزایش پایداری ساختمان و کاهش وزن مرده ساختمان می‌تواند جایگزین مناسبی برای کف، نما و قسمتهای مختلف ساختمان‌ها باشد.»

  وی تصریح کرد: «مقاومت در برابر زلزله، عوامل جوی،‌ افزایش پایداری ساختمان و کاهش زمان اجرای پروژه از جمله مزایای ایزونما می‌باشد.»

  وی در خصوص مواد تشکیل دهنده‌ی «ایزونما» اظهار کرد: «قیر اصلاح شده، ورق فایبرگلاس، لایه‌های پلی استرپت، ورق آلومینیوم و لایه‌های فیلم مخصوص نما از جمله لایه‌های تشکیل دهنده ایزونما می‌باشند.»

  علی احمدی ادامه داد: «چاپ لایه شفاف با استفاده از جوهر استاندارد و با قدرت چسبندگی و ماندگاری بالا در ایزونما انجام شده و لایه‌ها با استفاده از تکنولوژی لمینیشن روی هم سوار می‌شوند.»

  وی درباره قیمت این محصول خاطر نشان کرد: «در حالی که هر مترمربع خرید و نصب سرامیک بیش از 200 هزار ریال هزینه در بر دارد، یک مترمربع ایزونما با همان طرح با قیمتی کمتر از 40 هزار ریال به خریدار عرضه می‌شود.»
  منبع:خبر گذاری دانشجویان ایران 
  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۳۴ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  تحول در صنعت ساختمان‌سازی با استاندارد بودن مصالحی که در ساخت و ساز به کار می‌رود؛ موضوع مهمی است که

  تحول در صنعت ساختمان‌سازی با استاندارد بودن مصالحی که در ساخت و ساز به کار می‌رود؛ موضوع مهمی است که مورد توجه قرار گرفته است.

  برای طول عمر، کیفیت و دوام یک سازه، کیفیت مصالح به کار گرفته شده لحاظ می‌شود. بتن آماده از جمله مصالح ساختمانی است که در ساخت و سازهای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به تازگی استاندارد خاصی برای آن در نظر گرفته شده است.

  اجباری شدن استاندارد برای بتن آماده نکته‌ای است که دکتر «هرمز فامیلی» رئیس انجمن بتن به آن اشاره می‌کند.

  وی می‌گوید: «رعایت استاندارد برای برخی مصالح ساختمانی همچون سیمان، شن و ماسه و آجر از سال‌های گذشته اجباری بود. ولی از چند روز پیش، استاندارد برای بتن‌های آماده هم اجباری شد.»

  دکتر فامیلی این اقدام را حرکت مثبتی در استانداردسازی مصالح ساختمانی می‌داند و می‌گوید: «اطلاعات مردم در خصوص بتن بسیار اندک است و این ایراد به جامعه بتن وارد است که چرا در جهت آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی گام‌های موثری برنداشته‌اند.»

  گرچه رییس انجمن بتن ایران در ادامه یادآور می‌شود از ۳ سال گذشته روزی با عنوان روز بتن (۱۶ مهر) نام گرفته است. وی در خصوص استاندارد مصالح ساختمانی می‌گوید: «برای هر یک از مصالح ساختمانی استاندارد خاصی را در نظر می‌گیرند. به طور مثال مقاومت سیمان برای استاندارد لازم فاکتور بسیار مهمی است. در مورد بتن هم همین طور است. مقاومت بتن از ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بر مترمربع بسته به نوع شرایط اقلیمی متفاوت است.»

  دکتر فامیلی یکی دیگر از فاکتورهای استاندارد بتن را دوام آن می‌داند که اساساً در تولید چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بتن‌هایی که برای جدول خیابان‌ها به کار گرفته می‌شود، پس از مدتی تخریب می‌شوند و یا سایر سازه‌ها که با چنین مشکل رو به رو هستند.

  رییس انجمن بتن ایران در این باره گفت: «دوام بتنی که در یک سازه به کار گرفته می‌شود، برای یک یا ۲ ماه نیست. در حالی که باید طول عمر بتن حداقل ۳۰ ماه باید باشد، ولی از آن جا که پارامتر دوام در مصالح در نظر گرفته نمی‌شود پس از گذشت مدت کوتاهی تخریب می‌شوند.»

  از سوی دیگر پارامترهای استاندارد باید متناسب با آب و هوای یک منطقه رعایت شود. به طور مثال بتنی که در آب و هوای سرد به کار می‌رود باید از مقاومت و دوام بیشتری برخوردار باشد.

  دکتر فامیلی در پاسخ به این سئوال که دلایل رعایت نکردن استاندارد مصالح ساختمانی چیست؟ می‌گوید: «یکی خود استاندارد است که در طول زمان و به تدریج تکامل پیدا می‌کند، ولی مهم‌ترین دلیل فقدان دانش و مهارت در تولید مصالح ساختمانی و همین طور نبود نظارت بر مراحل تهیه و تولید آن موجب شده با وجود آن که استاندارد برای بسیاری از مصالح ساختمانی اجباری شده است در عمل رعایت نشود.»
  منبع: روزنامه همشهری
  + نوشته شده در  پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۰:۳۳ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب 

  آموزش معماری

  معماري گونه اي از ايجاد هنري است كه معمار به عنوان هنرمند خالق آن ،فضايي مي سازد براي انسان تا خود را در آن بيابد. اثر معماري آن هنگام درك مي شود كه فرد به عنوان بهره بردار در فضاي محصول معماري قرار گيرد.از اين رو در عرصه زندگي اجتماعي انسان،شالوده آنچه كه شهر و توده هاي زندگي جمعي انساني ناميده مي شود، همان معماري است.اگر فرد و جامعه را در رابطه اي دو طرفه ،همانند جزء به كل و برعكس ،در حال تاثير و تاثر بر يكديگر بررسي كنيم؛معماري در عرصه زندگي فردي و جمعي انسان ظرف اين رابطه مي باشد.ظرفي كه مظروف آن در هر لحظه از زمان در حال تغيير و حركت است . اين حركت مي تواند در جهت رشد و يا تخريب ظرف باشد.
  عشق ،آزادي،توليد احساس و انديشه،رشد صنعت ، آسايش و راحتي روز افزون همه از مفاهيمي است كه انسان در جمع و فرديت خويش به جستجوي آن مي پردازد. بشر در تلاشهاي مزمن خود در طول تاريخش همواره كوشيده تا در كشمكش ميان خود و اجتماع براي جستجوهاي خويش معنايي بيابد.اين معنا كه از سويي انگيزه خاموش او و از سوي ديگر هدف ارتقاء اوست ؛ در ظرف زندگي بشر، يعني معماري بوجود مي آيد.
  با توجه به آنچه گذشت معماري به عنوان يكي از عناصر فرهنگ ساز رابطه اي دو طرفه با فرهنگ هر جامعه اي دارد.تبيين جايگاه معماري به شكلي سيال و پويا به ميزان آگاهي و شناخت يك جامعه از معماري و تاثير آن بر فرهنگ جامعه وابسته است.
  عليرغم وجود پيشينه تاريخي و فرهنگي برجسته، معماري د ركشور ما از جايگاه مناسبي برخوردار نيست.چنانكه اگر دو بعد فني و هنري معماري را در نظر بگيريم،بعد هنري آن به دليل ساختار نامناسب مديريتي در سطح خرد و كلان ، مهجور و واپس زده شده و از نظر فني نيز كشور ايران به طور كلي در صنايع و بويژه ساختمان سازي قرنها از استانداردهاي جهاني عقب مانده است.جامعه بحران زده كنوني ايران در راس همه مشكلات خود نا بساماني هاي اقتصادي را پيش رو دارد همين امر در كنار عوامل ديگري چون مديريت منفي منابع انساني و وجود افراد بي اطلاع در پستهاي مهم تصميم گيري و همچنين عدم نظارت تخصصي و تبليغات كار آمد ،تيشه به ريشه هنر و جايگاه آن در جامع زده و مي زند.متا سفانه اين بي مهري و نا آگاهي در همه عرصه ها و ازجمله معماري نيز اثرات مخرب خود را بر جاي نهاده است. كه شاهد آن حضور صدها بناي باشكوه به يادگار مانده از دوران عظمت معماري ايران است كه در اين چند ساله انچنان صدمه ديده اند كه در طول عمر هزاران ساله خود با آن مواجه نشده بودند و يا نمونه ديگر وضعيت دانشكده هاي معماري در حال حاضر است كه در چهار چوبي دست و پا گير و با نگاهي محكوم كننده به دانشجويان در حال آموزش آنان هستند؟
  آنچه بيش از همه ،دانشكده ها ي معماري را تحت الشعاع خود قرار داده است ،نگرش و فهم وجودي هنر جويان تازه وارد از سويي و از ديگر سو مديريت كلان جامعه و نگرش سوء مسئولين دانشگاهها به دانشجويان معماري مي باشد..هنر جوياني كه به عنوان دانشجوي رشته معماري و ديگر رشته هاي مرتبط مشغول مشغول به تحصيل مي شوند از بطن همين جامعه برخاسته اند.افرادي كه به حيطه آموزش معماري وارد مي شوند بايستي قبل از هر چيز حداقل دركي شهودي و حضوري از هنر و زير گروههاي وابسته به آن داشته باشند.يعني جامعه اي كه در آن زندگي مي كنند مي بايست اين زمينه را در آنان بوجود مي آورد كه حال و روز اين جامعه بر انديشمندي پوشيده نيست.
  اين دانشجويان بي آنكه اطلاعي درست و دقيق از هنر داشته باشند در روند آموزش معماري قرار مي گيرند.در اين مرحله آموزشهاي معماري بي آنكه جايگاهي مطمئن و يا فهمي صحيح از خود در فرد ايجاد كنند، پياپي به فرد تحميل مي شوند .در اينجاست كه حلقه اتصال معماري به فرهنگ گم مي شود.دانشجو بي آنكه زيرساختي هنري و قوي براي پذيرش معماري پيدا كند فارغ التحصيل معماري مي شود و دوباره به همان جامعه نا آگاه باز مي گردد. در حاليكه اكنون بر مشكلاتش افزوده گرديده چه اينكه همان اندك فهم و اطلاعات آموخته در معماري كه وي مي خواهد جامعه عمل بپوشاند گريبانگيرش مي شود.چرا كه عملكرد يك معمار كه بخواهد در ساخت فضا ها تركيبي از هنر – فن معماري را ارائه كند از جانب جامعه مورد پذيرش قرار نمي گيرد. اين عدم پذيرش بخصوص وقتي از جانب طبقه مديران تحصيل كرده و علي الخصوص فارغ التحصيلان گرايشهاي مختلف ساختمان صورت مي گيرد بيشتر خود را مي نماياند.
  با تمام مسائلي كه ذكر گرديد ، در يك نگاه ايده آل وظيفه اي سنگين بر دوش دانشكده هاي معماري قرار مي گيرد. به اين ترتيب كه در نخستين قدم و قبل از هر اقدام ديگري دانشكده ها مي بايست به تربيت شخصيتي هنري و آگاه به زيرساختهاي هنري بپردازند،سپس دانشجو را به تدريج با زمينه هاي ساخت و توليد هنري و از جمله معماري آشنا سازند.از سويي ديگر دانشكده ها مي بايست به ايجاد دو عرصه مختلف براي آموزش معماري بپردازد. يكي عرصه خصوصي كه مخاطبان آنرا صرفا دانشجويان و متخصصان مرتبط با رشته معماري تشكيل مي دهند و ديگري عرصه اي عمومي جهت ارائه آثار و گفتگويي هنري براي عامه تا به تدريج سطح آگاهي عمومي نسبت به اين رشته بالا رفته و جو جامعه مستعد پذيرش معماري واقعي گردد.لازم به ذكر است كه در اين عرصه كه مخا طبان خاص و عام را متفقا در بر مي گيرد،فعاليتهاي هنري از سويي و از سوي ديگر تاثير معماري و جامعه بر يكديگر مورد توجه قرار گيرد.به گونه اي كه اين عرصه علاوه بر ارائه دستاوردها و آثار معماري به ايجاد زمينه مناسب براي فعاليت دانشجويان در عرصه فعاليت واقعي نمايد به گونه اي كه از اين سو نيز دانشجويان با بازتابهاي فعاليت خود و بازار كار جامعه از نزديك آشنا شده و تجربه و آمادگي لازم را جهت حضور فعال در اين جامعه تا پايان مدت تحصيل كسب نمايند.
  مواردي كه عنوان شد در صورت انجام مطالعات كاربردي و انجام اصولي (و نه انجام نمايشي) با عث مي شوند كه جامعه و معماري به تناوب باعث رشد و ارتقاء يكديگر شده و زمينه براي بازگشت معمار و معماري به جايگاه سابق خود در ميان جامعه فراهم گردد و نقش عظيم فرهنگ سازي خود را يتواند به تمام و كمال اجرا نمايد.
  به اميد آنروز
  حسینی نسب

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۸۴ساعت ۲۳:۳۰ بعد از ظهر  توسط سیداکبر حسینی نسب